دکتر جهانگیری:

تصور آمریکا برای ضربه زدن به ایران ناشی از عدم آگاهی آن‌ها از توانمندی کشور است

به گزارش نویدتهران،با حضور معاون اول رییس جمهور اولین کارخانه تولید سلول انسانی در غرب آسیا مورد بهره برداری قرار گرفت.

دكتر اسحاق جهانگيري در مراسم افتتاح اين كارخانه با بيان اينكه تلاش آمريكايي ها براي تحريم ايران ناشي از عدم آگاهي آنها نسبت به توانمندي ملت ايران است، گفت: اينكه آمريكا تصور مي كند با تحريم مي تواند از ورود تجهيزات به ايران جلوگيري كند ناشي از عدم آگاهي آنها نسبت به توانندي و موقعيت جغرافيايي ايران است چرا كه ۱۵ كشور در اطراف ايران هستند و آيا آمريكا مي تواند مرزهاي ايران را كنترل كند؟
معاون اول رييس جمهور پيشاپيش حلول ماه مبارك رمضان را تبريك گفت و اظهار داشت: ماه رمضان ماه آمرزش گناهان و ضيافت الهي است و ماهي است كه درهاي رحمت الهي گشوده تر از ساير اوقات است و اميدوارم با دعاي مردم شاهد باز شدن گره هاي كشور باشيم.
وي با اشاره به اوضاع جهان با بيان اينكه امروز در شرايط عجيب و غريبي قرار گرفته ايم، تصريح كرد: پس از ۷۰ سال كه از اشغال سرزمين هاي فلسطين مي گذرد امروز به مقطعي رسيده ايم كه رييس جمهور آمريكا براي اينكه صرفاً يك نمايش اجرا كند كنسولگري اين كشور را بعنوان سفارتخانه در قبله اول مسلمين اعلام مي كند و با حمله به افراد بيگناه قريب به ۶۰ نفر انسان مسلمان بيگناه را به خاك و خون مي كشد.
دكتر جهانگيري افزود: در اين مقطع كه خون بيگناهان نوسط آنها به زمين ريخته مي شود نفرت بزرگي در جهان اسلام عليه آنها شكل مي گيرد.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: متاسفانه بي عرضگي و بي كفايتي برخي حكام اسلامي كه سعي كردند در اين سالها با اسرائيلي ها نمايش هماهنگي و انسجام دهند، امروز اين نمايش در قلب مسلمانان جهان به آتش كشيده شده است.
وي افزود: در ماه رمضان از خدا مي خواهيم كه همه امت اسلامي و مظلومين از اين شرايط رها شده و شر همه زورگويان به خودشان بازگردد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه امروز در كشور در شرايط جديدي قرار گرفته ايم، خاطر نشان كرد: در دوران ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامي ملت ايران انواع و اقسام دوران ها و سختي ها نظير تحريم آمريكا و اروپا و قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل را پشت سر گذاشته است و سخت تر از همه اين ها ۸ سال دوران دفاع مقدس بود كه تقريباً همه قدرت هاي دنيا همچون آمريكا، شوروي، فرانسه و ساير كشورها در مقابل ما بودند و اين در شرايطي بود كه انقلاب اسلامي به تازگي شكل گرفته بود و ما هنوز به اوضاع مسلط نبوديم اما ملت ايران از همه اين آزمايش ها سربلند بيرون آمد.
معاون اول رييس جمهور ‌يكي از آخرين مراحل سختي كه اخيراً از آن عبور كرديم را دوران تحريم ها عنوان كرد و افزود: دولت يازدهم با شعار منطق و تعامل با دنيا به اين موضوع ورود كرد كه منجر به توافق چند جانبه برجام شد و بخشي از تحريم ها متوقف شد و برخي كارها به روال طبيعي با دنيا شكل گرفت.
وي اضافه كرد: رييس جمهور آمريكا كه كارهاي عجيب و غريبي انجام مي دهد پيش از آنكه بيت المقدس را سفارت اعلام كند، خروج از برجام را اعلام كرد و در انزار مردم دنيا اين كار نمايش نادرست و زننده اي تلقي شد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه رييس جمهور آمريكا به ملت بزرگ،‌ متمدن و تاريخي ايران انواع و اقسام اتهامات را وارد كرد، گفت: آمريكا از توافقي چند جانبه خارج شد و برنامه بازگشت تحريم ها و همچنين اضافه شدن تحريم هاي جديد را نيز امضاء كرد كه در واقع اين اقدام از جهات مختلف براي آنها بي آبرويي است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به گفتگو ها و مذاكرات طولاني براي برجام خاطر نشان كرد: با خروج آمريكا از برجام راه مذاكره به گونه اي نزد افكار عمومي جهان بسته مي شود و اينكه بتوان نتيجه مذاكره را به آتش كشاند اين سوال را بوجود مي آورد كه اساساً به چه دليل بايد ديپلماسي ادامه پيدا كند.
وي اضافه كرد: رييس جمهور آمريكا با پرويي مي گويد ايران بايد مذاكراتي براي شكل گيري توافقات بهتر انجام دهد و اين در حالي است كه ديگر اعتمادي به اين كشور وجود ندارد.
دكتر جهانگيري خاطر نشان كرد: اينكه با اروپا و ساير طرف هاي برجام به چه نتيجه اي برسيم در واقع مطابق سخنان مقام معظم رهبري و تاكيد رييس جمهور عمل خواهد شد تا ملت ايران بدانند كه مسئولين كشور تمامي مسيرها و راه هايي كه احتمال مي دهد زحمت مردم را كمتر مي كند در پيش گرفته اند اما در نهايت براي ما روشن است كه تحريم هاي آمريكا ۳ ماه يا ۶ ماه ديگر باز خواهد گشت.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه توانمندي و قدرتي كه ايران از آن برخوردار است بسيار بالاتر از شناختي است كه آمريكا نسبت به كشور ما دارد تصريح كرد: متاسفانه در كشور عادت كرده ايم كه مشكلات را بزرگ نمايي و توانمندي ها را كوچك نمايي كنيم. عده اي وقتي كه توانمندي ها را بيان مي كنيم آن را ناچيز مي شمارند و وقتي كه مي گوييم مشكلات كوچك و قابل حل هستند، مشكلات را بزرگ نمايي مي كنند و در هر دو زمينه اغراق انجام ميدهند.
وي با اشاره به توانمندي هاي متعدد كشور در احداث كارخانه، ساخت صنايع مختلف و ايجاد نيروگاه و احداث سكوهاي نفتي ۲۰ هزار تني گفت: در بخش صنايع پيشرفته اين توانمندي، خود را بيشتر نشان مي دهد و در فناوري نانو نيز جزو معدود كشورهايي هستيم كه از توانمندي خوبي برخورداريم و داروهاي توليدي كشور در بخش بايوتكنولوژي نيز جزو موارد نخست در دنيا است.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه آمريكايي ها فقط زحمت ما را زياد مي كنند، تصريح كرد: از همين مسيري كه تصميم گرفته اند به توسعه ايران ضربه بزنند، مديريت و ملت ايران خواهند توانست مسير توسعه را طي كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به توانمندي بزرگ كشور در بخش نيروي انساني، اظهار داشت: دانشمندان ايراني در هر نقطه از جهان وقتي كه مي بينند ايران در شرايط تهديد قرار گرفته، پر و بال مي زنند تا خود را به ايران برسانند و براي حل مشكلات قدمي بردارند. آمريكا هنوز نتوانسته عرق ايراني را درك كند و نمي داند كه ايراني ها در مقابل بيگانه چگونه عكس العمل نشان مي دهد.
وي با بيان اينكه در شرايط جديد كشور چند اتفاق بايد بيفتد تا آسيبي به توسعه كشور وارد نشود، گفت: يكي از نكات اين است كه آنچه دشمنان و بيگانگان را به زانو در مي آورد انسجام، وحدت، هماهنگي و همصدايي درداخل كشو ر است و اين نبايد تبديل به شعار جناحي شود بلكه بايد يكصدايي و همدلي را به معناي واقعي در مقابل بيگانگان به نمايش بگذاريم.
دكتر جهانگيري افزود: ما در داخل كشور دشمني با يكديگر نداريم و فقط قدري اختلاف سليقه وجود دارد اما برخي كشورها در مقابله با بيگانگان نمايش وحدت از خود نشان دادند و با وجود دشمني هايي كه در برخي گروه هاي آنان وجود داشت، دشمني ها را كنار گذاشتند.
معاون اول رييس جمهور افزود: نخبگان و دانشمندان كشور ظرفيت انساني ايران هستند و براي كمك به ايجاد وحدت و يافتن راهكارهايي براي پشت سر گذاشتن مشكلات بايد به صحنه بيايند. وقت آن رسيده كه نخبگان يك بار ديگر در كشور خود را نشان دهند
وي با تاكيد بر اينكه مديران كشور بايد بدون توجه به ميزان رسمي ساعت كار، با تمام وجود خود را وقف كشور كنند، خاطر نشان كرد: امروز دشمنان عليه ملت ايران توطئه كرده اند و بايد خود را وقف حل مشكلات مردم كنيم. بي حالي و بي انگيزگي جواب نمي دهد. اگر مديري نمي تواند بايد كنار برود و بگويد كه من مدير مناسب براي اين دوران نيستم. مديران بايد هم خود انگيزه داشته باشند و هم انگيزه را به جامعه منتقل كنند.
دكتر جهانگيري در ادامه سخنان خود با بيان اينكه منابع كشور محدود است و بايد اولويت گذاري شود، به تصميمات جديد ارزي دولت اشاره كرد و افزود: مهمترين پيام اين تصميم ارزي اين بود كه طرح ترامپ را به شكست كشاند. ترامپ توقع داشت پس از اعلام خروج از برجام مردم ايران به بازارها هجوم ببرند اما كمترين اتفاقي نيفتاد.
معاون اول رييس جمهور افزود: اميدوارم همه مديران با جديت درصحنه حضور داشته باشند تا شرايط جديد را با خوبي پشت سر بگذاريم.
در اين مراسم وزير بهداشت، درمان آموزش پزشكي هم با اشاره به اينكه ايران در بخش سلول هاي بنيادي در جايگاه ۱۵ دنيا و رتبه اول منطقه را دارد گزارشي از توانمندي هاي كشور در اين بخش ارائه كرد.
دكتر قاضي زاده هاشمي با تاكيد بر اينكه براي پيشرفت و توسعه مهمترين نياز جوامع امروزي بويژه ايران وحدت و انسجام است، گفت: هيچ ملتي در ترديد، يأس و نااميدي پيشرفت نكرده است.
در اين مراسم همچنين رييس ستاد اجرايي فرمان امام و رييس جهاد دانشگاهي نيز نظرات و ديدگاه هاي خود را در خصوص كارخانه فرآورده هاي سلولي مطرح كردند.
گفتني است معاون اول رييس جمهور پيش از حضور در آيين افتتاح اين كارخانه، از بخش هاي مختلف خط توليد كارخانه توليد سلول انساني بازديد كرد و در جريان ظرفيت توليد اين واحد توليدي قرار گرفت.
كارخانه توليد سلول انساني وابسته به شركت سل تك فارمد پيشگام در حوزه سلو ل هاي بنيادي و پزشكي و بازساختي است
محصولات توليدي اين شركت شامل داروهايي براي درمان آرتروز زانو، لگن و مچ پا، رفع چين و چروك و فرو رفتگي هاي پوستي ناشي از آكنه و رفع لكه ها در بيماري ويتليگو، بازسازي عضله قلب در بيماران دچار نارسايي قلبي و ترميم و بازسازي بدشكلي ها در نقاط مختلف بدن است.
گفتني است حجم سرمايه گذاري اوليه ۵۰۰ ميليارد ريال بوده و براي ۵۴ نفر اشتغال مستقيم و براي ۲۶۰ نفر اشتغال غيرمستقيم ايجاد شده است.