دکتر لاریجانی در دیدار با نخست وزیر عراق تاکید کرد:

تجزیه عراق خواسته رژیم صهیونیستی است/ ورود ایران به فاز جدید در مبارزه با تروریسم

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نخست وزیر عراق بر مواضع مشترک دو کشور تاکید کرد.
به گزارش نویدتهران، دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نخست وزیر عراق گفت: ایران هیچوقت آلت دست کشورهایی نمی شود که هر روز به عناوین مختلف با تروریست ها بازی می کند و ما همیشه عراق را متحد صمیمی خود می دانیم و در مبارزه با تروریست در کنار آنان خواهیم بود.

دکتر علی لاریجانی امروز -چهارشنبه 31 خرداد -در دیدار با حیدر العبادی نخست وزیر عراق، اظهارداشت: برداشت ما این است که شما تجربه موفقی در مبارزه با تروریسم دارید و به خوبی آگاهید که جنس تروریسم های منطقه با دهه قبل متفاوت است ، اما عراق نشان داد که از قدرت خوبی برخوردار است و توانست آنها را سرکوب کند.

وی تصریح کرد: شما باید روی عناصر قدرت خود تمرکز داشته و آنها را حفظ نمایید زیرا به نظر می رسد که تروریستهای تکفیری دو هدف را برای آینده عراق درنظر دارند که یکی تلاش برای مسئله سازی در درون عراق است تا از این طریق بحث تجزیه آنرا مطرح کنند و این همان چیزی است که اسرائیلی ها به دنبال آن هستند و این مسئله برای هیچ بخش عراق سودی ندارد.

رییس مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: مبارزه علیه تجزیه طلبی عراق بسیار مهم است و کلا ما این مسئله را برای کلیه کشورها امری خطرناک می دانیم و کشورهایی که از آن حمایت می کنند این مشکل روزی دامنگیر خودشان خواهد شد.

لاریجانی افزود: دومین هدف داعش این است که عراق را درگیر مسایل داخلی کرده تا نتواند فعالیت های فرامرزی داشته باشید،زیرا عراق یک کشور دموکراتیک است و می تواند رشد خوبی داشته و تاثیرگذار در منطقه باشد، اما برخی از کشورها این را نمی خواهند.

وی نیروهای مردمی عراق را یکی از نقاط قوت برشمرد و تصریح کرد: این نیروها دراین مدت توانسته اند تحت فرماندهی شما فعالیت موثری داشته باشند و کشورهایی که به این مسئله آگاهی دارند سعی می کنند تا به تضعیف این نقطه قوت بپردازند.

رییس قوه مقننه گفت: تحرکات دیپلماتیک عراق اکنون ظرفیت خوبی پیدا کرده است و می تواندیک جریان قوی در منطقه باشد و امیدواریم تجلی این ساختار در انتخابات آینده پارلمان شما نمود پیدا کند.

لاریجانی در پایان اظهارداشت: موشک هایی که به داخل پایگاه های داعش در سوریه زده شد حامل این پیام بود که ایران وارد فاز جدیدی در مبارزه با تروریسم شده است.

حیدرالعبادی: روابط مستحکم ایران و عراق هیچوقت خدشه دار نخواهد شد

همچنین در این دیدار حیدر العبادی ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: سفر ما به ایران تاکیدی دوباره بر روابط مستحکم میان دو کشور دوست و همسایه است که این دوستی به نفع ملت هردو کشور و منطقه خواهد بود.

وی افزود: ما هم اکنون درمرحله نابودی داعش به سر می بریم و در مبارزه با حملات تروریستی همیشه پیش قدم خواهیم بود و شعار ما مبارزه با داعش است، زیرا همانگونه که تاکنون نشان داده اند آنها پایبند به هیچ دینی نیستند و اقدام اخیر آنان در پارلمان ایران به خوبی بیانگر این مسئله است.

نخست وزیر عراق همبستگی میان کشورها را امری ضروری برای نابودی داعش دانسته و تصریح کرد: متاسفانه برخی از اختلافاتی که در کشورهای منطقه وجود دارد مانع از این می شود که ما سریعتر به اهدافمان که نابودی داعش و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه است، دست پیدا کنیم و امیدواریم که هر چه سریعتر این کشورها متوجه شرایط حساس شده و به دنبال بازگشت امنیت منطقه باشند.

وی افزود: در داخل کشور عراق هم برخی اختلافات سیاسی میان برخی از احزاب و گروه ها وجود دارد، اما سعی داریم که این اختلافات باعث سوء استفاده داعشی ها نشود.

حیدر العبادی با اشاره به تحولات سوریه، گفت: مسایل سوریه کمی پیچیده شده است زیرا کشورهای مختلف مانند اردن، ترکیه، آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس هرکدام به دنبال منافع خوشان هستند اما ما دو هدف عمده داریم که یکی مبارزه با داعش و نابودی آن است و دیگری برقراری رابطه خوب با دولت سوریه .

وی خاطرنشان کرد: ما بارها اعلام کرده ایم که تمام تعاملاتمان با دولت سوریه خواهد بود و نه با گروه ها و دسته جات مختلف.

حیدر العبادی در ادامه خواستار افزایش تعاملات اقتصدی و تجاری میان دو کشور شده و افزود: در این سفر توتنسته ایم دیدارهای خوبی در این زمینه داشته باشیم و ما هم تلاش داریم که بحث تسهیل صدور روادید را برای زائرین عملی نماییم و نسبت به امنیت آنان بیش از پیش اهتمام ورزیم.