سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري:

به دلیل قطع برق مقطعی در کشور، خدمات بیمارستانی دچار وقفه نمی شود

به گزارش نویدتهران،سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تمام اتاق های عمل و بخش های بیمارستانی، مجهز به برق اضطراری هستند و با قطعی های برق در کشور، هیچ آسیبی به مردم وارد نشده و لایه های مختلف ذخیره برق در بیمارستان ها پیش بینی شده است.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبري این هفته در مورد پخش کلیپی در فضای مجازی مبنی بر قطع یک دقیقه ای برق برخی اتاق های عمل، گفت: حدود 1000 بیمارستان در کشور وجود دارد که که هر کدام از این بیمارستانها، از 4 تا 50 اتاق عمل دارند و گله داریم که برخی از همکاران ما، قطع یک دقیقه ای برق در یک اتاق عمل را به عنوان نقیصه مطرح می کنند و البته در کلیپ هم می گویند که برق، بعد از یک دقیقه وصل شد.

وی در ادامه اظهار داشت: تمام اتاق های عمل و بخش های بیمارستانی، مجهز به برق اضطراری هستند و با قطعی های برق در کشور، هیچ آسیبی به مردم وارد نشده و لایه های مختلف ذخیره برق در بیمارستانها پیش بینی شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص رشد شاخصهای بهداشتی درمانی در کشور گفت: در بیست سال منتهی به سال 95، مرگ و میر کودکان زیر 5 سال، به عنوان یکی از شاخص های مهم بهداشتی – درمانی و حتی توسعه ای کشور از 45.3 در هزار تولد زنده با کاهش بیش از 65 درصدی به 15.5 در 1000 رسیده است واین بدین معنی است که به دلیل پیشرفت های بهداشتی – درمانی کشور از 1000 نوزاد متولد شده، 985 کودک به سن بالای 5 سالگی می رسند، در حالی که این میزان در قبل از انقلاب در حدود 800 در 1000 بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه به عبارت دیگر در سال های 1350 و قبل از آن، از هر 1000 تولد زنده، 185 تا 200 کودک در زیر 5 سالگی فوت می کردند، گفت: همچنین مرگ و میر کودکان زیر یک سال با کاهش 63 درصدی از 36.2 در 1000 تولد زنده به 13.4 در 1000 تولد زنده رسیده است و هر دو این موارد این پیشرفت بسیار مهم و چشمگیری است که با کاهش مرگ و میر در کودکان باعث شده است که رشد جمعیت علی رغم عدم رشد یا کاهش میزان زاد و ولد در بعضی از سال های گذشته حفظ شود.

چندین دانشگاه کشور جزو برترین دانشگاه های دنیا و حائز رتبه زیر 500 شده اند
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از طرف دیگر امید به زندگی در بیست سال منتهی به سال 95 از 68.3 به 75.4 رسیده است، افزود: این افزایش بیش از 7 سال امید به زندگی کلی با کاهش مرگ و میر، باعث افزایش رشد جمعیت شده است و با افزایش زمان و مفید امید به زندگی سالم به همین میزان، علاوه بر بهبود قابل توجه شاخص های سلامتی کشور، باعث افزایش دسترسی به نیروی کار و ایجاد فرصت برای افزایش بهره وری در کشور شده است.

دکتر حریرچی با بیان اینکه نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط سیستم دانشگاه شانگهای در سال 2018 منتشر شده است ، گفت: رتبه بندي شانگهاي يكي از معتبرترين رتبه بندي ها برای دانشگاه هاي جهان است.

وی با اشاره به این که خوشبختانه دانشگاه های علوم پزشکی ایران، دارای جایگاه مهم در میان چندین هزار دانشگاه جهان هستند و چندین دانشگاه کشور جزو برترین دانشگاه های دنیا و حائز رتبه زیر 500 شده اند، افزود: همچنین دانشگاه های علوم پزشکی کشور در چندین سال گذشته روند رو به رشد قابل توجهی در کسب رتبه های جهانی و ارتقای در این زمینه داشته اند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه به عنوان مثال در گروه داروسازی و علوم دارویی، دانشگاه علم پزشکی تهران جزو گروه دانشگاه های با رتبه 51 تا 75 در کل دانشگاه های جهان قرار گرفته است و دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، آزاد اسلامی، شهید بهشتی و تبریز به ترتیب در رتبه های 151 تا 500 قرار دارند، گفت: در گروه پزشکی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران حائز رتبه 301 تا 400 شده است و در گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تربیت مدرس و تهران دارای رتبه 201 تا 300 در بین دانشگاه های جهان هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در رشته دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران به رتبه 151 تا 200 در بین دانشگاه های جهان دست یافته است و دانشگاه های آزاد اسلامی و شهید بهشتی و شیراز رتبه 201 تا 300 را کسب کرده اند، بیان داشت: در گروه مهم بهداشت عمومی و سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، حائز رتبه 151 تا 200 و دانشگاه های اصفهان، آزاد اسلامی و شهید بهشتی حائز رتبه 401 تا 500 در بین دانشگاه های جهان شده اند، که امید است با همت اساتید و دانشمندان ایرانی پیشرفت های بسیار بیشتری داشته باشیم.

243 گروه داوطلب با حمایت وزارت بهداشت در مناطق محروم در حال ارائه خدمت هستند/ مردم از کمک به بیماران ساختگی و افراد بیمارنمای سودجو دوری کنند
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حجم کمک و مساعدت خیرین در حوزه سلامت و نحوه کمک به بیماران نیازمند از جمله موضوعات مهم بوده است، افزود: درحال حاضر 890 موسسه خیریه سلامت شناخته شده در کشور مشغول به فعالیت هستند که 407 موسسه دارای مرکز درمانی شامل 37 بیمارستان خیریه و 370 درمانگاه خیریه در کشور در حال خدمت رسانی هستند

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به اینکه علاوه براين تعداد، 243 گروه داوطلب با حمایت وزارت بهداشت در مناطق محروم در حال ارائه خدمت هستند، نیز افزود: در سال 1395 خیرین سلامت، 1500 میلیارد تومان و در سال 1396 خیرین سلامت، 1700 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده اند كه رقم قابل توجهي است.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به تغییر الگوی بیماری ها در ایران مشابه سایر کشورها به بیماری های غیر واگیر مزمن و پرهزینه، درخواست خدمتگزاران حوزه سلامت، ادامه و گسترش این کمک ها به بیماران و گسترش کارهای خیر بهداشتی و پیشگیرانه از طرق و روش های مطمئن است. درخواست می کنم که مردم از کمک به بیماران ساختگی و افراد بیمارنمای سودجو دوری کنند.

دکتر حریرچی تصریح کرد: بهترین راه برای کار خیر و کمک به بیماران از طرق شناخته شده و رسمی است و مراکز دولتی بیش از 90 درصد هزینه های بیماران را پوشش می دهند و اگر مردم عزیز به فردی به صورت موردی می خواهند کمک کنند، حتی المقدور مبلغ کمک را به مراکز ارائه خدمت نظیر بیمارستان و درمانگاه و داروخانه پرداخت کنند و از پرداخت نقدی و موردی كه موجب سوءاستفاده افراد مي شود، خودداری كنند.

اقدامات گروههای جهادی در کشور
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص شرایط اردوهای جهادی برای خدمات دندانپزشکی نیز با اشاره به این که اکثر گروه های جراحی در حوزه دندانپزشکی و بیماری های دهان و دندان، بسیار مجهز هستند و برخی از این گروه ها، وسایل و مواد مورد نیاز را خودشان تامین می کنند، عنوان کرد: یک گروه جهادی در حوزه جراحی پلاستیک، حتی با اعمال جراحی پیشرفته، شکاف لب بیماران را درمان می کنند ودر برخی موارد، ممکن است یک دندان بیمار، قابل نگهداری نباشد که باید کشیده شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین افزود: در کشور گروه جهادی را سراغ نداریم که امکانات لازم را نداشته باشد. با این وجود ممکن است یک گروه که به یک روستای دورافتاده برود و وسایل پیشرفته مانند ایمپلنت یا عکس برداری را به همراه نداشته باشد، این در حالی است که برخی از گروه های جهادی خیریه، یونیت های سیار را تهیه کرده اند.

وی گفت: ۸۰ کلینیک سیار دندانپزشکی که دارای یونیت و امکانات مناسبی هستند، در کشور توزیع شده است و در یک سال گذشته، این کلینیک ها، 106 هزار خدمت دندانپزشکی رایگان در مناطق محروم به وسیله دندانپزشکان داوطلب، ارائه کرده اند.

برنامه ریزی برای تولید واکسن HPV در داخل کشور
دکتر حریرچی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که برای تولید واکسن HPV در داخل کشور برنامه ریزی هایی برای آینده انجام شده و با تامین منابع، این واکسن در کشور تولید می شود، افزود: وقتی این واکسن در داخل کشور تولید شد، توصیه های لازم براساس کمیته کشوری، اعلام می شود.

مصدومان زلزله دیروز تازه آباد کرمانشاه به صورت سرپایی درمان شدند
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص زلزله دیروز با اشاره به این که در زلزله روز گذشته تازه آباد کرمانشاه، 260 نفر مصدوم شدند که اکثر آنها به صورت سرپایی درمان شدند، اعلام کرد: 21 نفر از مصدومان در بیمارستان های کرمانشاه، جوانرود و اسلام آباد بستری هستند که مشکل چندانی ندارند و ترخیص می شوند.

آغاز اقدامات جديد نظارتي برای کاهش تخلفات تعرفه ای در مطب ها
وی همچنین با اشاره به این که رقم ويزيت در بخش خصوصي براي پزشك عمومي، ٢٤ هزار و ٥٠٠ تومان، براي پزشك متخصص ٣٨ هزار و ٤٠٠ تومان و براي پزشك فوق تخصص نيز ٤٧ هزار و ٩٠٠ تومان است، افزود: در بخش خصوصي هر پزشكي كه ويزيت را خارج از اين سه رقم دريافت كند، تخلف کرده است و ارقام بالاتر مورد تاييد نيستند.

دکتر حریرچی گفت: در اكثر شهرستان ها، ويزيت خارج از رقم مصوب دريافت نمي شود، اما در تهران تخلفات قابل توجهي وجود دارد و وزارت بهداشت و دستگاه هاي نظارتي در اين زمينه برنامه هايي دارند و در قدم اول به ارائه دهنده خدمت تذکر داده مي شود كه تعرفه مصوب را دريافت كند و در قدم بعدي با اينگونه تخلفات به صورت قانوني برخورد می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه عمده بررسي هاي وزارت بهداشت در بيمارستان ها بوده كه در نتيجه آن، تخلف در بيمارستان هاي خصوصي و عمومي و دولتي شهرستان ها بسيار كم شده و در بيمارستان هاي تهران نيز به ندرت ديده مي شود، تاکید کرد: براي نظارت در مطب ها اقدامات جديدي آغاز شده تا تخلفات تعرفه ای در مطب ها نيز کاهش یابد.

آغاز اتصال داوطلبانه مطب پزشکان به پرونده سلامت از امروز
دکتر حریرچی همچنین از آغاز اتصال داوطلبانه مطب پزشکان به پرونده سلامت از امروز خبر داد و اظهار داشت: ۱۲ گام مربوط به استقرار پزشک خانواده و نظام ارجاع اعلام شده و اولین گام آن، اتصال سراسری مراقبین سلامت در مراکز بهداشتی درمانی و مراکز جامع خدمات سلامت به سامانه الکترونیک سلامت است.

وی در ادامه با بیان اینکه مطب ها، بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز ارائه خدمات پاراکلینیکی هم، به تدریج به این سامانه متصل می شوند، گفت: در ابتدا برنامه ما ایجاد زیرساخت های لازم و اتصال گروه های داوطلب به پرونده سلامت و بعد، اتصال اجباری به این سامانه است.

درصورت کمبود مقطعی بعضی اقلام دارویی، چند قلم کمبود به نسبت چندین هزار قلم دارو در کشور، زیاد و قابل توجه نیست
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص وضعیت توزیع داروی IVIG گفت: در تیرماه، 20 هزار IVIG با دوز 5 گرم و 1220 داروی IVIG دو و نیم گرمی در کشور توزیع شده است، اما متاسفانه برخی افراد مصاحبه هایی می کنند که صحیح نیست.

دکتر حریرچی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر 14800 داروی IVIG با دوز دو و نیم گرم و 5 هزار واحد از این دارو با دوز 5 گرمی در شبکه دارویی کشور موجود است، تصریح کرد: یکی از شرکت ها 70 هزار واحد داروی IVIG وارد کرده و آماده حمل هستند، اما 20 هزار واحد دیگر از این دارو، آماده تخصیص ارز است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ممکن است در بعضی مقاطع، برخی کمبودها در مورد بعضی از اقلام دارویی پیش بیاید، اما چند قلم کمبود به نسبت چندین هزار قلم دارو در کشور، زیاد و قابل توجه نیست.