برگزیدگان چهل و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم رشد معرفی شدند

به گزارش نویدتهران،آیین اختتامیه چهل و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با معرفی برگزیدگان و تجلیل از آنان در سینما فلسطین برگزار شد.
تعداد فیلم‌های ایرانی رسیده به دبیرخانه این جشنواره ۷۴۰ فیلم بود که آثار منتخب در سه بخش فیلم داستانی، پویانمایی و مستند به رقابت پرداختند و ۴۶۶ فیلم از فیلمسازان ایرانی در این جشنواره حضور داشت که متقاضی شرکت در بخش بین‌الملل جشنواره بودند؛ از این تعداد ۴۷ فیلم پویانمایی، ۱۸ فیلم مستند و ۳۵فیلم داستانی برای شرکت در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره انتخاب شدند.

در بخش بین‌الملل، فیلم‌ها از ۲۸ کشور از ۵قاره حضور یافتند که از میان آنها ایتالیا با ۱۱فیلم، هند با ۸ فیلم و فرانسه با ۷ فیلم، دارای بیشترین نماینده در این جشنواره بودند و همچنین از میان ۱۳۸ فیلم ارسالی فرهنگیان به دبیرخانه جشنواره رشد، ۲۰ فیلم در بخش مسابقه حضور داشتند؛ از میان ۱۲۷ فیلم رسیده به دبیرخانه، ۱۵ فیلم به بخش فیلمسازان دانش آموز جشنواره راه یافت که از این تعداد ۱۱ اثر از دانش‌آموزان دختر و ۴ فیلم از دانش‌آموزان پسر از استان‌های فارس، قزوین، زنجان، خوزستان، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان و تهران برای کسب تندیس زرین جشنواره با هم به رقابت پرداختند.

برگزیدگان

در بخش مستند علمی و آموزشی، تندیس زرین به فیلم «جاده‌های برفی» ساخته «هایده مرادی»، تندیس سیمین به «دوستان سیار» ساخته امین قدمی و دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «جوجه ها برای کیمارو» ساخته «آنه ون کمپنهاوت و اریش خاجیرا از کشور هلند و «ایراکو» ساخته هاشم کریمی اهدا شد.

در بخش مستند فیلم «لوتوس» ساخته «محمدرضا وطن دوست» تندیس زرین جشنواره و مستند «فصل بادهای گرم» ساخته «حسین ریگی» تندیس سیمین را دریافت کردند.

جایزه ویژه هیأت داوران در این بخش به مستند «بدون ما هرگز» ساخته «زیگرید کالوسمن» از کشور آلمان و دیپلم افتخار به «گوش کنید» ساخته «آسترید بوسینک» رسید.

در بخش فیلم داستانی کوتاه هم فیلم «بچه خور» ساخته «محمد کارت» تندیس زرین، «گرد ستاره» ساخته «آلدو سوتلو لازارو» از کشور مکزیک تندیس سیمین جشنواره را گرفتند.

جایزه ویژه هیأت داروان این بخش به فیلم «هدیه آلیس» ساخته «گابریله مارینو» از ایتالیا داده شد.

دو دیپلم افتخار بخش داستانی کوتاه هم به دو فیلم «شش خونه» ساخته «عباد ادیب پور» و «کلمات کارامل» ساخته «خوان آنتینو مورنو آمادور» از اسپانیا اهدا شد.

در بخش برگزیدگان بخش داستانی بلند، فیلم‌های «پابرهنه» ساخته «یان اسوراک» از کشور جمهوری چک تندیس زرین، فیلم «بیست و یک روز بعد» ساخته «محمدرضا خردمندان» تندیس سیمین دریافت کردند.

جایزه ویژه هیأت داوران این بخش به فیلم «درساژ» ساخته پویا بادکوبه و دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «لکنت» ساخته «محمدرضا حاجی غلامی یزدی» و «ابر قهرمان» ساخته «اریک آنگ» از کشور مالزی تعلق گرفت.

در بخش اصلی دانش‌آموزی فیلم مستند، «شهر من» به کارگردانی دانش‌آموز «نیکا شاهین زاده» از استان خراسان، تندیس زرین و فیلم مستند «لقمه حلال» به کارگردانی دانش‌آموز «زهرا عبدی» از استان زنجان، تندیس سیمین این بخش را از آن خود کردند.

دیپلم افتخار بخش دانش‌آموزی به فیلم مستند «نخل دستان» به کارگردانی دانش‌آموز «نرجس لشکری» از استان خوزستان داده شد و همچنین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم مستند «بیماری پروانه‌ای» ساخته دانش‌آموز «دانیال غفاری» از تهران به دلیل پرداختن به سوژه‌ای کمتر شناخته شده، اهدا شد.

در بخش جوایز بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران در آثار دانش‌آموزی هم به فیلم مستند «ایدز» به کارگردانی دانش‌آموز «مریم رضازاده علی آبادی» از استان کرمان و «مترسک» به کارگردانی دانش‌آموز «فردیس نجیبی‌فر» از استان خوزستان اهدا شد.

در این بخش همچنین فیلم‌های «تاریخ انقضا» به کارگردانی دانش‌آموز «ماندانا هوشمندیان» از استان فارس٬«بیماری پروانه‌ای» به کارگردانی دانش‌آموز «دانیال غفاری» از تهران و «پیچاخ» به کارگردانی دانش‌آموز «ملیکا عبادی» از استان زنجان مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش فرهنگیان فیلمساز هم تندیس زرین به فیلم مستند «نور؛ سایه؛ زندگی» به کارگردانی «شهریار پورسیدیان» از استان گیلان، تندیس سیمین به فیلم پویانمایی «هیچ کس» به کارگردانی «الهام طرقی» از استان خراسان رضوی و دو دیپلم افتخار به مستندهای «رویاهای من زنده‌اند» به کارگردانی علی «حسن پور» از استان خوزستان و فیلم داستانی «پناه» ساخته «فاطمه جوکار» و «ابوالفضل حسینی پور» از یزد تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیأت داوران این بخش هم به فیلم داستانی «هابیل یا قابیل» ساخته «ایمان قمبری» از گهکیلویه و بویر احمد داده شد.

در بخش پویانمایی فیلم «روباه» ساخته «صادق جوادی» توانست تندیس زرین جشنواره و فیلم «پرنده و نهنگ» ساخته «کارول فریمن» از کشور ایرلند جایزه تندیس سیمین جشنواره را از آن خود کردند.

همچنین جایزه ویژه هیأت داوران این بخش به پویانمایی «یکی بود؛ یکی نبود» ساخته «مهین جواهریان» و دو دیپلم افتخار به دو فیلم «می‌خواهم در باغ وحش زندگی کنم» ساخته «اوژینا گولوبوا» از کشور روسیه و «گرگم و گله می برم» به کارگردانی «ابوالفضل رزانی» اهدا شد.

در بخش جنبی جشنواره بین المللی فیلم رشد که جوایز آن توسط وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اهدا شد، جایزه اول به طور مشترک به بچه های «رنگین کمان: تصویر الیکا» ساخته «مریم بیاتی» از بلژیک؛ فیلم «هلو سلام» ساخته کیم برند از هلند رسید.

جایزه ویژه هیأت داوران نیز به فیلم «شش خونه» ساخته «عباد ادیب پور» از ایران و فیلم «از درون» ساخته رامی الجبری از مصر رسید. لوح افتخار این بخش را نیز فیلم «پناهنده» ساخته رمضان کیلیچ از ترکیه دریافت کرد.