وزیر فرهنگ در دیدار با سفیر پاکستان در تهران تاکید کرد:

برگزاری هفته‌های فرهنگی در شهرهای ایران و پاکستان

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر پاکستان در تهران بر برگزاری هفته‌های فرهنگی در شهرهای بزرگ ایران و پاکستان تاکید کرد.

محمدمهدی اسماعیلی با اعلام این خبر گفت: سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو کشور بسیار است و ایران و پاکستان در این زمینه ها دارای اشتراکات بسیاری با یکدیگر هستند و بسیاری از مشاهیر فرهنگی ما در منطقه هایی از پاکستان فعالیت های فرهنگی داشته اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ایرانیان همواره نسبت به مردم پاکستان حس برادری و دوستی داشته و در طول یک قرن اخیر بزرگان پاکستان از جمله اقبال لاهوری در ایران مورد توجه بوده اند و در مدارس ما شعرهای این شاعر بزرگ را زمزمه می کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: مردم ایران با شخصیت های مهم پاکستان آشنا هستند و به اندیشمندان و نخبگان پاکستانی نیز توجه دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آشنایی با فرهنگ و هنر کشور پاکستان گفت: بسیاری از شخصیت‌های پاکستانی در رشته‌های مختلف علوم انسانی در کشور ایران مورد توجه بوده اند و پاکستان امروز برغم همه مشکلات منطقه توانسته علاوه بر مسائل سیاسی و اقتصادی، موضوعات علمی خود را نیز به خوبی پیش ببرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با توجه به پیشینه تاریخی و تمدنی و علاقه فرهنگی که میان دو کشور وجود دارد، لازم است روابط فرهنگی در حوزه های مختلف هنری مانند سینما، موسیقی و … گسترش یابد.

وی تاکید کرد: یکی از سیاست‌های قطعی دولت سیزدهم در جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه به گسترش فعالیت های فرهنگی بین ایران و کشورهای همسایه است.

اسماعیلی در ادامه بر ضرورت نشست مشترک وزرای فرهنگ دو کشور با هدف انعقاد تفاهم نامه برنامه های فرهنگی و هنری تاکید کرد.

وی افزود: هر چقدر تلاش کنیم مردم دو کشور ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند، منجر به توسعه فعالیت‌های فرهنگی مناسب و خوب بین ایران و پاکستان خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: می‌توان هفته‌های فرهنگی و ایجاد خواهرخواندگی های جدید بین شهرهای بزرگ دو کشور منعقد و آن را گسترش داد.

در این دیدار رحیم قریشی سفیر کشور پاکستان در تهران گفت: ایران و پاکستان دارای قرابت های فرهنگی و تمدنی بسیاری هستند. هشتصد سال است که زبان رسمی ما در جنوب آسیا فارسی بوده و معماری و زبان دو ملت به یکدیگر نزدیک است.

سفیر پاکستان در تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر همکاری های سینمایی، فرهنگی و هنری بین دو کشور تاکید کرد.

وی گفت: دو کشور در طرح‌های مشترک سینمایی می‌توانند بر اساس شخصیت های قهرمان دو کشور فیلم و یا سریال بسازند و آن را به مخاطبان خود عرضه کنند.

قریشی در ادامه افزود: بسیار خوشحالم وزیری به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شده که درک عمیقی از فرهنگ دارد.

وی با اشاره به سخنی از پیامبر اسلام مبنی بر اینکه «اگر دانش در ثریا هم باشد مردمی از ایران به آن دست می‌یابند» گفت: بسیار افتخار می‌کنیم که وزیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده که درک عمیق از فرهنگ دارد و ما علاقه‌مند به گسترش روابط فرهنگی و هنری بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله برگزاری هفته‌های فرهنگی، خواهرخواندگی های میان شهرهای بزرگ دو کشور و … هستیم.