رییس مرکز ملی فرش ایران خبر داد:

برگزاری بزرگترین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف جهان شهریورماه امسال در تهران

به گزارش نویدتهران،رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: بزرگترین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف جهان از سوم تا نهم شهریورماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی در تهران برگزار می‌شود و در جریان این رویداد مهم برای نخستین بار چهار فرش بزرگ یکپارچه دنیا، مورد رونمایی قرار می‌گیرند.

فرشته دست پاک در گفت‌‌وگویی با اعلام این خبر، افزود: در این نمایشگاه حدود 800 غرفه با مشارکت بهترین‌های فرش دستباف برپا خواهد شد و از هیأت‌های تجاری بزرگ دنیا برای حضور در نمایشگاه دعوت به عمل خواهد آمد.

وی با تأکید بر این نکته که نمایشگاه امسال با روش و ابعاد متفاومتی برگزار می‌شود، تصریح کرد: تجار خارجی و علاقمندان فرش دستباف ایران برای حضور در نمایشگاه دعوت شده اند و از طریق بانک‌ها، کارت‌های اعتباری (credit card) برای مهمانان خارجی که علاقمند به خرید هستند، قرار می‌دهیم تا مشکل ارزی نداشته باشند.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به برنامه‌های این مرکز برای توسعه تجارت فرش دستباف ایران، گفت: امسال در این راستا موضوعاتی مانند شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی و داخلی، دعوت از هیات‌های تجاری و اعزام هیات های تجاری را در دستور کار داریم و اتاق بازرگانی تهران نیز در این زمینه با ما همکاری می‌کند.

دست پاک در بخش دیگری از سخنان خود، فرش دستباف را به نوعی شناسنامه و پرچم دوم کشور دانست و بیان کرد: یکی از دلایل اصلی که فرش دستباف نتوانسته بازارهای خود را داشته باشد، عدم برندسازی و شناسنامه دار کردن آن است که برای حل و فصل این موضوع، انتهای سال گذشته با یکی از سازمان‌های بین‌المللی تفاهم نامه ای را برای شناسنامه دار کردن فرش دستباف امضا کردیم.

وی در این باره اضافه کرد: قرار است که این سازمان، فرش‌های دستباف صادر کنندگان را تا دو سال به صورت رایگان شناسنامه دار کند که این موضوع سبب رونق فرش دستباف کشورمان در بازارهای جهانی خواهد شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران، موضوع تبلیغات خارجی و داخلی را از موضوعات مهم توصیف کرد و گفت: با جدیت دنبال این موضوع هستیم و سازمان صدا و سیما، وزارت صمت و اتاق بازرگانی قرار است در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند.

دست پاک با بیان اینکه به دنبال راه اندازی پویش‌های بزرگ در سطح دنیا هستیم، افزود: حدود 30 درصد صادرات فرش دستباف کشورمان به آمریکا بوده که به خاطر تحریم‌های ایجادشده توسط ترامپ، از سبد صادراتی کشورمان خارج شده است. اما درصددیم که تفاهم نامه‌هایی را با کشورهای دیگر به امضا برسانیم تا بتوانیم بازارهای جدیدی را برای فرش دستباف به وجود آوریم.