وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

برنامه ریزی دولت برای ساخت و بازسازی منازل سیل زده قبل از زمستان سالجاری

به گزارش نویدتهران،اسلامی گفت: میزان خسارت سیل در کشور چیزی حدود ۱۵۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستای آسیب دیده است که حجم بیش‌تر آن شهری است. از این تعداد ۵۱ هزار واحد تعمیری و ۹۱ هزار واحد نیازمند بازسازی صد در صدی است.

وزیر راه و شهرسازی در برنامه نگاه یک درخصوص سیل اخیر در ابتدای سال جدید در استان های کشورمان و خسارات وارد شده به زیرساخت ها و ابنیه های فنی با ابراز خوشحالی بابت این بارش ها و سیراب شدن تالاب ها اظهار کرد: مقابل این رحمت الهی که خداوند نصیب ما کرد و با بارش ها تالاب ها سیراز شدند متاسفانه شاهد زحمت و سوگ از دست دادن عزیزان مان بودیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی سیل تقارن آن با نوروز و تعطیلات بود که اسباب غافلگیری برخی از استان ها را فراهم کرد، گفت: منازلی که در کرانه رودخانه‌ها ساخته شده بود با آسیب جدی همراه شد. نکته مهمی که باید تاکید داشت همکاری بسیار بالای نیرو‌های مسلح و همچنین نهادهای مختلف دولتی با یکدیگر برای کمک رسانی به مردم سیل زده بود.

اسلامی با تاکید بر اینکه در سیل اخیر مهم‌ترین موضوع، حفظ جان مردم و تخلیه منازل در حریم رودخانه‌ها بود آسیب دیدگی‌های جانی را به علت عدم توجه به هشدار‌ها دانست و اظهار کرد: در فاز سوم عملیات همراهی با سیل زدگان، بازسازی مناطق سیل زده بود که این موضوع به سه بخش تقسیم می‌شود. منهای بخش مهمی از خوزستان که هنوز برآورد نشده است میزان خسارت سیل در کشور چیزی حدود ۱۵۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستای آسیب دیده است که حجم بیش‌تر آن شهری است. از این تعداد ۵۱ هزار واحد تعمیری و ۹۱ هزار واحد نیازمند بازسازی صد در صدی است.

وی افزود: ثبت نام برای جا به جایی برخی ساکنین شهر‌های سیل زده آغاز شده و فرایند بازسازی تعیین تکلیف می‌شود. تمام مساکن زلزله زده در استان کرمانشاه با مهندسی تمام بازسازی شده است و این منازل در زلزله ۶ ریشتری سال گذشته امتحان فیزیکی خود را پس داده است.

وی با اشاره به بازسازی منازل در سر پل ذهاب پس از زلزله گفت: ظرفیت ساخت واحدهای مسکونی در این شهر با توجه به تسهیلات ارائه شده و مجوزهای مشوقی افزایش پیدا کرده است. واحدهای یک طبقه برای ساخت تبدیل به سه طبقه شده و شهر جلوه نو به خود گرفته است.

اسلامی بیان کرد: زلزله زدگان کرمانشاه تسهیلات خوبی را دریافت کرده اند، آخرین اخبار ها نوید موفقیت پروژه بازسازی این شهر را به ما می دهد البته منکر وجود برخی ضعف ها نیستیم اما درصد موفقیت بالا است.

وزیر راه و شهرسازی ابراز کرد: نظر هییت کارشناسی برای اعطای تسهیلات و نحوه بازسازی بسیار مهم است. اگر ساختمان آسیب دیده نیازمند بازسازی صد در صد باشد بنا به تعهدی که دارد آن را اعلام و حکم صادر می شود. بنیاد مسکن نیز مسئولیت هدایت مهندس و مصالح خواهد بود.

وی گفت: بر اساس مصوبه دولت برای حمایت از سیل زدگان، مبلغ کمک به واحد های تجاری ۱۵ میلیون تومان وام و بلاعوض ۵ میلیون تومان است. همچنین وام تامین وسایل مورد نیاز زندگی هم چیزی حدود ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان وام با بهره بسیار ناچیز است.

اسلامی گفت: بنیادهای مختلفی از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام خمینی (ره) و همچنین خودیاری های مردمی هم به کمک بازسازی زندگی سیل زدگان آمده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: یکی از اقدامات مهم و استراتژیک، جابجایی افرادی که ساکن بستر طغیان رودخانه ها بودند است. در استان لرستان که بیشترین آسیب را شاهد بودیم این روند آغاز شده است. در پلدختر هم هشت نقطه تعیین شده و دولت با خریداری زمین آن را در اختیار مردم قرار داده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شوراهای شهر و دهیاری ها در صلاحیت صدور مجوز ساخت و سازها نیست. مرجعی که اجازه صدور پروانه ساخت و ساز را دارد بنیاد مسکن است.

اسلامی تاکید کرد: مماشات و ملاحظات برای ساخت مسکن باید کنار گذاشته شود و حریم رودخانه ها باید آزاد شود هرچند مدیریت حریم رودخانه ها برعهده وزارت نیرو است و باید با همکاری سایر نهاد ها از این مکان ها حفاظت کند. کسانی که مسئول کنترل حریم رودخانه ها هستند باید وظایف خود را یکپارچه انجام دهند.

اسلامی گفت: رودخانه کشکان و سیطره رودخانه های طغیانگری است که نباید در بستر آن ها کسب و کار و واحدهای مسکونی ساخته شود. اگر قاطع برخورد نشود این مسیر ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: هدف دولت این است که تا قبل از زمستان سال ۹۸ ساخت و بازسازی منازل سیل زده به پایان برسد. اکثر منازل تخریبی یک طبقه بوده است. وام بلاعوض برای واحدهای مسکونی شهری ۱۲ میلیون تومان و روستایی ۱۰ میلیون تومان همچنین تسهیلات با سود بسیار کم برای واحدهای شهری ۵۰ و روستایی ۴۰ میلیون تومان خواهد بود. نیازمند ۹ هزار میلیارد تومان بودجه برای حمایت از تسهیلات هستیم.