ساعی خبر داد:

بررسی ویژه عملکرد موسسه‌های خیریه در کمیسیون اجتماعی مجلس/ دست درازی به اموال مردم زمینه‌ساز کاهش اعتماد عمومی

به گزارش نویدتهران،عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، دست درازی به اموال مردم از سوی موسسات خیریه را زمینه‌ساز کاهش اعتماد عمومی و کمک‌های مردمی در درازمدت دانست.

زهرا ساعی در واکنش به اظهارنظر معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور مبنی براینکه بیش از 8 هزار و 200 موسسه خیریه مجوز و پروانه فعالیت خود را از سازمان بهزیستی کشور دریافت کرده‌اند، اما تعدد خیریه‌های کشور با عملکرد آن‌ها همخوانی ندارد، گفت: مجوز تعدادی از موسسه‌های خیریه در قالب NGO توسط بهزیستی صادر می‌شود و تعدادی از این موسسه‌ها هم از وزارت کشور مجوز دریافت می‌کنند و اگر این خبر صحت داشته باشد که عملکردشان با تعدد آنها همخوانی ندارد، قطعا سازمان بهزیستی باید نظارت خود را قویتر کرده و به این موضوع هم رسیدگی کرده و موسسه‌هایی که کارایی ندارد از چرخه فعالیت خارج کند، از سوی دیگر در آئین‌نامه‌های مربوط به این بخش تغییراتی را اعمال کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این موضوع مهمی است که این هفته در نشست کمیسیون اجتماعی مطرح خواهم کرد تا به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفته و در صورت امکان در دستورکار یکی از کمیسیون‌های مربوطه هم قرار بگیرد.

دست درازی مسئولان خیریه‌ها به کمک‌های مردمی سرمایه اجتماعی را از بین می‌برد

وی یادآورشد: هدف از تشکیل موسسه‌های خیریه تسهیل روند خدمات‌رسانی و برقراری ارتباط بین سازمان بهزیستی و معلولان است و مردم هم به آنها اعتماد می‌کنند، چرا که اغلب افراد در انجام کار خیر پیشگام هستند، بنابراین بر اساس مجوزی که این موسسه‌ها دریافت کرده‌اند، مبالغ زیادی را به منظور انجام امور خیر به آنها اهدا می‌کنند.

ساعی تاکید کرد: البته برخی افراد فعال در این موسسه‌های خیریه با هدف سودجویی از کنار مبالغی که مردم به آنها به منظور کمک به افراد نیازمند اهدا می‌کنند، سوءاستفاده کرده و همچون مانعی در مسیر ارائه خدمات سالم قرار می‌گیرند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این گونه اقدامات باعث بی‌اعتمادی در بین مردم و بدنامی تمام موسسه‌های خیریه می‌شود که در پی آن با از بین رفتن سرمایه اجتماعی آسیب زیادی به این بخش وارد خواهد شد، بنابراین سازمان بهزیستی باید به طور جدی با خاطیان برخورد کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر مسئولان موسسه‌های خیریه بخواهند به کمک‌های مردمی دست درازی کنند، قطعا در درازمدت میزان کمک‌های مردمی و اعتماد عمومی کاهش پیدا می‌کند، بنابراین در شرایط کنونی باید دستگاه‌هایی که اقدام به صدور مجوز برای فعالیت موسسه‌های خیریه می‌کنند، توجه ویژه‌ای به سلامت مدیران این مراکز داشته باشند.