بررسی مشکلات آبی سیستان و بلوچستان با حضور معاون وزیر نیرو

به گزارش نویدتهران،خشکسالی‌های چند سال اخیر و به تبع آن کم آبی بی‌سابقه وزیر کشور و معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا را این هفته به سیستان و بلوچستان کشاند تا از نزدیک ضمن بررسی مشکلات مردم این منطقه در جریان روند اجرای پروژه‌های گذر از بحران کم آبی در سیستان قرار بگیرند.
اوایل هفته جاری بود که معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا به همراه وزیر کشور برای بررسی مشکلات مردم سیستان و بلوچستان به ویژه مسائل ناشی از خشکسالی و کم آبی راهی این استان شدند.
وزیر کشور در ابتدای سفر یک روزه خود بازدیدی از طرح بزرگ آبرسانی به ۴۶ هزارهکتار اراضی سیستان و ایستگاه پمپاژ حجم مرده چاه نیمه چهار داشت. آنگونه که اتابک جعفری، مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان می‌گوید: برای استفاده از حجم مرده مخازن چاه نیمه‌ها عملیات اجرایی ایستگاه پمپاژ حجم مرده مخزن چاه نیمه چهار آغاز شده است که در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید و هدف از ساخت آن انتقال آب در وضعیت بحرانی به کانال خروجی چاه نیمه چهارم و در نهایت به شبکه مدرن سیستان برای مصارف کشاورزی است.
اجرای این پروژه یکی از آرزوهای مردم سیستان و بلوچستان است. مسئله‌ای که جعفری از آن سخن به میان می‌آورد و می‌افزاید: از طرفی مطالعه راهکارهای کاهش تبخیر از مخازن چاه نیمه‌ها نیز آغاز شده است. این طرح مهم و حیاتی برای اولین بار اجرایی خواهد شد و قادر خواهد بود از 200 میلیون مترمکعب تبخیر سالانه آب در مخازن جلوگیری کند. همچنین در حال حاضر پروژه فیدر دو با هدف افزایش آبدهی رودخانه سیستان برای انتقال به مخازن چاه نیمه به طول چهار کیلومتر و سازه
آبگیر شامل هشت دریچه در حال اجراست.
مخازن چاه نیمه شامل سه فرورفتگی طبیعی است که بیش از 600 میلیون مترمکعب از آب رودخانه سیستان را ذخیره کرده که به مصرف شرب شهرهای سیستان و شهر زاهدان می‌رسد و در سال‌های اخیر مخزن چاه نیمه چهارم با ظرفیت بیش از یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در منطقه سیستان ساخته شده است.
معاون وزیر نیرو در ادامه سفر یک روزه خود به جنوب شرقی کشور بازدیدی هم از محل ورودی رودخانه سیستان در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان داشت و در جریان آخرین وضعیت آبی این منطقه قرارگرفت. همچنین بازدید از تصفیه‌خانه و ایستگاه پمپاژ طرح آبرسانی از چاه نیمه به زاهدان و شهرهای سیستان و بلوچستان و تصفیه‌خانه بزرگ طرح آبرسانی به روستاهای سیستان نیز بخشی دیگر از برنامه‌های سفر عباس سروش به این استان بوده است.
معاون وزیر نیرو پیش از عزیمت به تهران در جلسه شورای اداری که با حضور مدیران استانی و جمع زیادی از معتمدین مردم برگزار شده بود حضور پیدا کرد و در جریان آخرین مسائل و مشکلات استان سیستان و بلوچستان قرار گرفت.