ظریف:

برجام آمریکا را در انزوا قرار داده است

به گزارش نویدتهران،برجام آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده است که امروز تمام تلاشش را می‌کند تا از منزوی بودن خارج شود

محمدجواد ظریف در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در توضیحات خود درباره سوال سید علی ادیانی گفت: در نامه مقام معظم رهبری هیئتی با عنوان هیئت نظارت تشکیل شد که مسئول رسیدگی مفاد نامه است و وزارت امور خارجه گزارش های خود را به صورت مرتب به هیئت ارائه کرده و این هیئت براساس مصالح کشور تصمیم می گیرد که چگونه عمل شود.
وی ادامه داد: کاری که جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه انجام داد، در نامه های متعدد از ابتدای اجرای برجام تاکنون موارد بدعهدی و نقض برجام توسط ایالات متحده و سایر اعضا را به اطلاع طرف مقابل رسانده و نسبت به اقدامات آنها اعتراض کرده است، از این رو اقداماتی که باید انجام می شد مورد تصویب هیئت نظارت قرار گرفت.
ظریف گفت: وزارت امور خارجه براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی هر سه ماه یکبار گزارش را به مجلس ارائه کرده و این گزارش ها در پارلمان بررسی شده است و اگر نیاز بوده نمایندگان مجلس تصمیم گیری انجام داده اند. از طرف دیگر ما معتقدیم از نظر منافع ملی جمهوری اسلامی و با در نظر گرفتن همه شرایط، بهترین انتخاب در این عرصه انجام شده و این انتخاب آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده است که امروز تمام تلاشش را می کند تا از منزوی بودن خارج شود.
وی با بیان اینکه ایراد گرفتن به دستاوردهای ایران کار راحتی است گفت: معتقدم باید به شرایط واقعی و اینکه وزارت خارجه مجری تصمیمات نظام است توجه شود.
وی تصریح کرد : این نیاز کشور بوده و بنده وظیفه دارم در برابر خارجی ها از منافع ملی دفاع کنم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند، در طول یک سال و نیم گذشته تمام تلاش خود را انجام داده تا از این عهدنامه که شما آن را ترکمانچای می خوانید، به نحوی خارج شود. حال آیا طرف ترکمانچای هیچ وقت تلاش کرد که از این عهدنامه خارج شود؟ چرا افتخارات ملی را اینگونه نامگذاری می کنید؟ رهبر معظم انقلاب، هیئت نظارت را برای بررسی ۹ شرط تعیین کردند.
این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: شما می گویید که در قبال توافق برجام چه تعهدی از آمریکا گرفته اید؟ حال بروید از کسانی که توافق نفتا را امضا کردند را بپرسید که چه تعهدی از آمریکا گرفتند! بروید از کشورهایی که توافق نامه پاریس، یونسکو را امضا کردند، بپرسید که چه تعهدی برای عدم خروج آمریکا از توافق نامه گرفته اند؟ بروید از کسانی که شورای حقوق بشر را ایجاد کردند را بپرسید که چه تعهدی برای خارج نشدن آمریکا گرفته اند؟
وی گفت: چرا بدعهدی دولت رژیم جنایتکار آمریکا را به نام جمهوری اسلامی می نامید؟ چرا افتخار کشور را ترکمانچای نامگذاری می کنید؟، ما در رابطه با برجام تعهدات کافی را گرفتیم و در این رابطه گزارش ها را ارائه کردیم، اما رژیم آمریکا از این تعهد خارج شد، کما اینکه از هزاران تعهد دیگر خارج شده است. دولتی که به اصول مسلم حقوق بین الملل هیچ احترامی نمی گذارد، از این دولت چه توقعی دارید؟ چه کسی می گوید که ما براساس اعتماد در برجام عمل کردیم؟ ما برای تک تک اقداماتی که انجام دادیم، اقدام متقابل آن را پیش بینی کردیم. ما تا اورانیوم کیک زرد را از روسیه وارد نکردیم، اورانیوم غنی شده را از کشور خارج نکردیم. ما تا زمانی که پرونده PMD را حل نکردیم، در بحث نیروگاه اراک اقدامی انجام ندادیم.
ظریف افزود: تک تک اقدامات ما نه تنها نسیه نبود، بلکه ما نقد گرفتیم و بعد کارها را انجام دادیم، اما اگر دولت آمریکا بدعهدی کرده، اگر دولت آمریکا عهدشکنی کرده، شما باید بر سر دولت آمریکا بکوبید نه به فرزندان این ملت. مقاومت این ملت بود که باعث شد آمریکا و ۵ قدرت اروپایی به پای میز مذاکره بیایند و بعد ترامپ بگوید که سر ما تا خرخره کلاه گذاشته شده است! چرا باور نمی کنید؟ ترامپ باید برجام را ترکمانچای بنامد نه شما!!!
وی بیان کرد: دستاوردهای ملت را نباید اینچنین ارزان بفروشید، اینها دستاوردهای دیپلماسی نیست، بلکه دستاورد مقاومت این ملت بزرگ است. همان ملتی که ترامپ را بارها به زانو درآورده است. ترامپ ۴ بار تلاش کرد تا آنچه در برجام از دست داده به دست آورد، اما هر بار در این رابطه شکست خورده و الان هم کاسه گدایی به دست گرفته و به دنبال برگزاری اجلاس لهستان است، اما تاکنون دو بار مجبور شده از برنامه های اجلاس عقب نشینی کند، زیرا جمهوری اسلامی ترامپ را مجبور به عقب نشینی کرده است.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی، دستاوردهای این ملت بزرگ را عزیز بدانیم، وزارت امور خارجه گزارش اجرای برجام را به هیئت نظارت و همچنین به مجلس ارائه کرده، شما نمایندگان می توانید تصمیم بگیرید و ما هر تصمیمی که شما بگیرید را انجام می دهیم. ما مشکلی نداریم، خیال می کنید که بنده مشکلی دارم که از برجام خارج شوم؟ اما تصمیم با من نیست بلکه تصمیم با کشور است، لذا بدانید برجام آنقدر برای کشور منافع داشته که ترامپ دو سال است برای از بین بردن این منافع تلاش می کند و امروز در دنیا منزوی شده است.

حضور ظریف در مجلس برای پاسخ به سؤال نمایندگان
وزیر امور خارجه برای پاسخ به سوالات سه تن از نمایندگان در صحن علنی حضور یافت
ابتدا سوال ادیانی نماینده قائمشهر و سوادکوه درباره علت اجرا نشدن کامل شرایط مطروحه ۹ گانه از سوی مقام معظم رهبری و شرایط مندرج در مصوبه مجلس درباره برجام مطرح شده است که هم اکنون محمد جواد ظریف در حال ارایه پاسخ است.
پس از آن سوال جمشید جعفرپور نماینده لارستان، خنج و گراش و همچنین جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب، شاهین دژ و تکاب از وزیر امور خارجه مطرح خواهد شد.

مجلس از پاسخهای ظریف قانع شد
پس از پاسخهای وزیر امور خارجه به سوال نماینده دماوند، مجلس در رای گیری پاسخهای ظریف را قانع کننده دانست.
سید علی ادیانی نماینده قائمشهر و سوادکوه درباره اجرا نشدن کامل شرایط مطروحه ۹ گانه از سوی مقام معظم رهبری و همچنین مصوبه مجلس در خصوص برجام سوال کرده بود که وزیر امور خارجه به مجلس در این زمینه پاسخ داد و پس از اینکه نماینده سوال کننده اعلام کرد قانع نشده است مجلس در رای گیری پاسخهای ظریف را قانع کننده دانست .
ظریف در حال پاسخگویی به سوال جمشید جعفرپور نماینده لارستان درباره بی توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی در امارات است .

نماینده لارستان از توضیحات ظریف قانع شد
نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر امور خارجه به سوال خود درخصوص علت بی توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل به کار در امارات عربی متحده قانع شد.
جمشید جعفرپوردر نشست علنی امروز پس از استماع توضیحات وزیر امور خارجه از توضیحات وی قانع شد.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از اظهارات نماینده سوال کننده و توضیحات وزیر امور خارجه تاکید کرد: با توجه به اینکه وزیر امور خارجه به حوزه اقتصادی توجه ویژه ای دارد، ضرورت دارد که جلساتی با معاونت اقتصادی وزارت خارجه برگزار و از پیشنهادهای آقای جعفرپور نماینده سوال کننده نیز استفاده شود.
کمال دهقانی فیروزآبادی در توضیح روند بررسی سوال جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان، خنج و گراش از وزیر امور خارجه گفت: سوال این است که چرا به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل به کار در امارات عربی متحده بی توجهی می شود و عدم دفاع موثر از حق شهروندی آنان که در حال اخراج هستند با توجه به نقش موثر آنان در دوره قبلی و تحریم های پیش رو برای دور زدن تحریم ها چیست؟
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در اجرای ماده ۲۰۷ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوال فوق در جلسه روز شنبه مورخ ۲۸ مهر ۹۷ کمیسیون با حضور ۱۶ نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده سوال کننده و وزیر امور خارجه مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سوال کننده از پاسخ های وزیر، کمیسیون قلمرو سوال را عمومی تشخیص داد و مستند به بند ۳ ماده ۲۰۷ آیین نامه داخلی مجلس گزارش سوال برای اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال شد.

نماینده میاندوآب از پاسخ ظریف قانع شد
نماینده میاندوآب و شاهین دژ از پاسخ های وزیر امور خارجه به سوالش قانع شد.
محبی نیا درباره نتیجه اقدامات دیپلماتیک برای رفع تهدیدها علیه کشور در منطقه و سطح جهانی که به تصویب دولت رسیده، از آقای ظریف سوال کرد.
وی در نهایت با پاسخ های وزیر قانع شد.­