وزیر فرهنگ در اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی مطرح کرد:

بدخواهان به دنبال شکاف و واگرایی اقوام ایران هستند

به گزارش نویدتهران،محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه جشنواره موسیقی نواحی یکی از مهمترین عوامل پیوند فرهنگی ایران عزیز به شمار می‌رود، گفت: شعر و موسیقی از جمله یادگاران ارزشمند سرزمین کهن ایران است که علاوه بر اینکه مناطق مختلف ایران عزیز را به هم متصل می کند بلکه در خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان از عوامل اصلی همگرایی منطقه محسوب می‌شود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی که در تالار اسعد گرگانی استان گلستان برگزار شد، در جمع هنرمندان موسیقی اقوام مناطق مختلف کشور با تاکید بر سیاست های دولت مردمی مبنی بر تحقق عدالت فرهنگی گفت: فرهنگ و هنر کشور در شاخه های مختلف در همه پهنای سرزمینی استعدادهای بزرگ و شگرفی دارد، بطوری که هر منطقه و بخشی از ایران سرافزار، پیشینه گرانبها در حوزه موسیقی دارد و همه نقاط ایران آکنده از استعدادهای بزرگی هنری است که در جشنواره هایی چون جشنواره موسیقی نواحی امکان ظهور پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه جشنواره موسیقی نواحی یکی از مهمترین عوامل پیوند فرهنگی ایران عزیز به شمار می‌رود، گفت: شعر و موسیقی از جمله یادگاران ارزشمند سرزمین کهن ایران است که هم اینکه مناطق مختلف ایران عزیز را به هم متصل می کند بلکه در خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان از عوامل اصلی همگرایی منطقه محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه موسیقی یکی از مهمترین نمادهای پیوستگی فرهنگی در داخل و خارج از کشور است، تصریح کرد: وزارت فرهنگ در دوره جدید بر ترویج و گسترش موسیقی نواحی و اقوام ایرانی تاکید ویژه دارد و در قالب سفرهای استانی نهایت تلاش خود را می کنیم که با پیشکوستان این حوزه از نزدیک دیدار و گفتگو داشته باشیم تا با شنیدن نقطه نظرات و دغدغه های اهالی موسیقی نواحی، فضای رشد و بالندگی برای گسترش این حوزه را بیش از گذشته فراهم کنیم.

وی ادامه داد: آن چیزی که مردم ایران را به هم پیوند می زند فرهنگ و هنر است و نباید فراموش کرد، آن چیزی که قلب های ما را در کنار هم قرار داده است، میراث غنی و تاریخ درخشان فرهنگی این سرزمین کهن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برپایی باشکوه برنامه های هفته کتاب در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ هزار برنامه متنوع همزمان با هفته کتاب در سراسر کشور اجرا شد و مردم در اقصی نقاط کشور همانند همیشه با شور و نشاط در همه فعالیت های فرهنگی هنری حاضر شدند زیرا ذات مردم یک ذات فرهنگی به پشتوانه پیشینه درخشان فرهنگی است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی است، خاطرنشان کرد: بیش از ۴۳ سال در عرصه های مختلف فرهنگی یک دوره جدید از شکوفایی را در میهن عزیزمان تجربه کرده ایم و فرهنگ و هنر متعالی برخاسته از روحیه انقلابی دینی کشور ما را به کشوری برجسته و نمونه در منطقه تبدیل کرده است.

وی افزود: دشمنان و بدخواهان نمی توانند این شکوفایی و رونق را در کشور ببینند و با پاشیدن بذر ناامیدی در میان مردم به دنبال شکاف و واگرایی در جامعه ایرانی هستند. دشمن، خواب های شومی برای ملت ایران دیده است و نهایت تلاش خود را انجام می دهد تا صفوف منسجم ملت را دچار اخلال کند زیرا تحمل تماشای شادی های مردم ایران را ندارند بر همین اساس با همه مزدورانشان تلاش می کنند خواب های پریشان خود را در مورد مردم ایران تحقق بخشند. اما به یاری خداوند در هر فتنه با شکست مفتضحانه ای مواجه می شوند.

اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: مردم ایران اتحاد و انسجام ملی را به آسانی به دست نیاورده اند که این وحدت در مقابل تروریسم رسانه ای شبکه های صهیونیستی و غربی از هم گسیخته شود.

وی گفت: در این روزها که مدافعان امنیت در راه پاسداری از کشور به مقام رفیع شهادت نائل می شوند اطمینان داریم که مسیر متعالی و رشد سرزمین مان بدون وقفه ادامه پیدا خواهد کرد و به قله تمدن نوین اسلامی خواهد رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان درباره استان گلستان گفت: این استان به عنوان رنگین کمان اقوام ایرانی سرشار از استعدادهای فراوان است و در سفر قبلی به استان گلستان وعده دادیم که طرح های جدید در گرگان و دیگر شهرها به مجموعه زیر ساخت‌های فرهنگی این استان اضافه خواهد شد و انشاالله به این وعده عمل خواهد شد.

ثبت نشان لطفی در موسیقی

محمد رعیت، مدیر کل ارشاد گلستان در این مراسم گفت: موسیقی نواحی باید از جشنواره‌ای شدن بگذرد و برای مردم نواخته شود همانطور که وزارت فرهنگ تاکید دارد که مردم باید رایگان از آن استفاده کنند.

وی همچنین از ثبت نشان لطفی در حوزه فرهنگ و موسیقی کشور برای نخستین بار خبر داد و گفت: موسیقی نواحی باید ثبت و ضبط شود تا در آینده غم نداشتن آن را نداشته باشیم. ما حسرت نشنیدن و ندیدن هنر بسیاری از هنرمندان بزرگ را داریم و نباید این حسرت را برای نسل آینده بگذاریم.

گفتنی است، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و سیدمجید پور احمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به همراه مسئولین استان گلستان در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی حضور داشتند.