آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

بدترین شکل فساد «دور زدن قانون» است

به گزارش نویدتهران، امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه فساد کاری غیرقانونی است و بدترین شکل فساد، دور زدن قانون است، گفت: اینکه عده‌ای بیایند کار غلط انجام دهند و برای آن توجیه قانونی بیاورند، بدترین شکل فساد است.
آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران با بیان اینکه نامگذاری ده روز ابتدایی ماه ذی‌القعده به نام دهه کرامت‌، اقدام بسیار به‌جا و باسلیقه ای بود، گفت: ان‌شاالله همه ما فرهنگ رضوی را در زندگی‌مان پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در هفته گذشته دو دیدار بسیار مهم داشتند و مطالب بسیار مهمی را در این دیدارها فرمودند، افزود: در دیدار با رییس جمهور و کارگزاران حج، مقام معظم رهبری راهکارهای برای برون رفت از مشکلات کنونی مطرح کردند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: تقویت بخش خصوصی، ضرورت برخورد قاطع با متخلفان، جدی گرفتن سیاستهای اقتصاد مقاومتی، اقدام پیش از علاج، حرف زدن رو در رو با مردم، تحرک بیشتر کارگزاران، هماهنگی تمام دستگاهها با تیم اقتصادی دولت و همچنین نشان دادن اقتدار نظام در برابر بیگانگان خصوصا آمریکا، از جمله راهکارهای مقام معظم رهبری در این دیدارها بودند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه «مبارزه با فساد به صورت جدی» تاکید موکد مقام معظم رهبری‌در این دو دیدار بود، گفت: فساد خوره هر نظامی است و کاری به نظام حق و باطل ندارد. اگر در نظام باطل هم خوره فساد ایجاد شود آن نظام را متلاشی می‌کند و باید مراقب بود این خوره به جان انقلاب نیفتد.

وی با بیان اینکه فساد کاری غیرقانونی است و بدترین شکل فساد، دور زدن قانون است، افزود: اینکه عده‌ای بیایند کار غلط انجام دهند و برای آن توجیه قانونی بیاورند، بدترین شکل فساد است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه باید با هر نوع فساد به خصوص با دست‌اندازان به بیت‌المال مقابله شود و جدی ترین برخورد باید با این دست‌اندازان صورت بگیرد، عنوان کرد: نهج‌البلاغه ۷۹ نامه دارد و ۶ نامه آن، در رابطه با مجازات غارتگران بیت‌المال است.

وی با بیان اینکه برای برخورد با مفسدان، ملاک فقط قانون است، گفت: باید با مفسد هر که است و در هر جایگاه و نهادی که است و علی‌رغم‌هر نسبتی که با هر کسی دارد، برخورد قاطع صورت گیرد. خط قرمز بعضی ها مورد قبول نیست و فقط قانون است که محور است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه برای مبارزه با فساد، نظارت هم به صورت علنی و مخفی، یک ضرورت است، گفت: باید گزارش شفاف و سریع همراه با دقت به مردم داد چراکه مردم صاحب انقلاب و نظام هستند.

وی همچنین با بیان اینکه نباید در عرصه «فساد» مبالغه کرد و‌ حق خدمتگزاران پاک را ضایع کرد، افزود: در بدنه اجرایی، قضایی و‌قانونی‌نظام، انبوه کارگزان پاک هستند که رفتار صالح دارند ‌و نباید طوری برخورد کرد که اینگونه قلمداد شود فساد تمام کشور را فرا گرفته‌است.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ما با تمام دنیا جز آمریکا و‌رژیم جعلی صهیونیستی ارتباط داریم، گفت: آمریکا تا وقتی آدم‌نشده ما با آنها رابطه نخواهیم داشت و تا الان هم آدم‌ نشده است. شعار نه شرقی نه غربی بدین معنی است که شرق و‌غرب حق سلطه بر ما را ندارند ولکن ارتباط با کشورهای دنیا، متن قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه مراودات ما با چین، روسیه و هند کاملا قانونی است، گفت: آمریکا و‌اروپا اگر ببینند که ما در بن‌بست هستیم فشار خود را بر ما افزایش می‌دهند و ما بر اساس «لا تَظلمون و‌لا تُظلَمون» با تمام کشورهای دنیا ارتباط داریم.