اولتیماتوم فرمانده ناجا به قانون شکنان

به گزارش نویدتهران، فرمانده نیروی انتظامی در اولتیماتومی به هنجار شکنان ، گفت: پلیس با قاطعیت با هر گونه قانون شکنی برخورد می کند.

سردارحسین اشتری در اولین نشست تخصصی روسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، شهیدان مدافع حریم و حرم و عرصه نظم و امنیت، اظهار داشت: از دست اندرکاران برگزاری این نشست به ویژه سردار “تقی مهری”؛ رئیس پلیس راهور ناجا تقدیر و تشکر می کنم، امید است برگزاری این نشست ها باعث پیشرفت و ارتقاء مأموریت و موفقیت های پلیس باشد و از سوی دیگر شاهد اثربخشی این گونه نشست ها باشیم.

وی با تقدیر از زحمات فرماندهان، افسران، درجه داران و کارکنان پلیس راهور ناجا در انجام ماموریت های محوله، افزود: اقدامات شایسته ای از سوی این پلیس نظیر طرح نوروزی، برگزاری مراسم ارتحال حضرت امام، لیالی قدر، روز قدس، تعطیلات عید فطر و آغاز طرح تابستانی و… انجام شده است..

فرمانده ناجا با تأکید بر اینکه مأموریت های پلیس بدون وقفه پیش می رود، ادامه داد: از تلاش و همکاری خوب اصحاب رسانه با نیروی انتظامی به ویژه پلیس راهور تشکر می کنم، معتقدم پل ارتباطی پلیس با مردم، اصحاب رسانه هستند؛انصافا امروزه نقش اصحاب رسانه و مجموعه های اطلاع رسانی در کمک رسانی به پلیس در انجام ماموریت های محوله و نیز موفقیت در آن، بی بدیل است.

عالی ترین مقام انتظامی کشور با اشاره به شرفیابی فرماندهان نیروهای مسلح به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، عنوان کرد: معظم له در این دیدار فرمودند “اولویت ها را مشخص و برای پیگیری این امور مسئول تعیین کنید”.

وی با بیان اینکه اولویت های کاری و مأموریتی پلیس در توجه به مطالبات رهبری مشخص است، افزود: کاهش جان باختگان جاده ای، تعیین سهم سایر دستگاه ها و مسئول سازی آنها اولویت نیروی انتظامی در بخش راهنمایی و رانندگی است باید بگویم تعیین آن نیز برگرفته از فرمایشات فرمانده معظم کل قوا در ۲۶ شهریورماه سال گذشته در دانشگاه امین بوده است.

سردار اشتری با اشاره به تشکیل قرارگاه پیشگیری از وقوع تصادفات، اظهار داشت: ایمنی وسایل نقلیه، جاده ها، آگاه سازی رانندگان و مردم می تواند در کاهش میزان تصادفات موثر باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه سال گذشته بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ نفر در تصادفات جاده ای جان باختند، عنوان کرد: براساس آمار در نوروز ۹۷ ، میزان سفر و ترددها بیش از ۱۵ درصد افزایش داشته، در حالی که تعداد خودرو و صدور گواهینامه نیز با رشد همراه بوده است؛ با این حال عزم جدی و راسخ پلیس، مدیریت مطلوب ترافیکی و کاهش جان باختگان و تصافادت جاده ای است.

فرمانده ناجا ادامه داد: نیروی انتظامی به مجموعه پلیس راهور توجه ویژه ای داشته و دارد به طوری که میزان اعتبارات این پلیس در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد ۳۰ درصدی داشته است.

عالی ترین مقام انتظامی کشور تأکید کرد: باید از تکنولوژی و فناوری های نوین و به روز برای کاهش تصادفات جاده ای و جان باختگان بهره حداکثری ببریم که در این راستا از طرح ها و پروژه های منطقی، قابل اجرا و عملیاتی استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه باید مصوبات قرارگاه کاهش وقوع تصادفات را به صورت جدی و جهادی پیش ببریم، عنوان کرد: تلاش برای کاهش تصادفات جاده ای یک اقدام خداپسندانه و انسان دوستانه است.

سردار اشتری در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه مسئولیت و سهم سایر دستگاه ها در کاهش تصادفات باید مشخص و با صراحت و قاطعیت پیگیری شود،عنوان کرد: اگر خودروسازان، ایمنی لازم و استانداردها را لحاظ نکنند و خودروها ایمنی لازم را نداشته باشند باید این نقیصه را ابلاغ واعلام کنیم تا استفاده ازاین گونه خودروها جلوگیری شود.

وی با تاکید براینکه خودروسازان باید ایمنی لازم را در خودروها لحاظ کنند، تصریح کرد:استانداردسازی جاده ها، رفع نقاط حادثه خیز و … نیز در مبحث کاهش تصادفات و جان باختگان نقش مهمی دارد که باید مرتفع شدن مشکلات در بخش جاده ای نیز به جد دنبال شود.

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه وظیفه داریم بسترهای لازم برای یک سفر مناسب، ایمن و امن را برای مردم فراهم کنیم، تصریح کرد: در پیگیری هر نقیصه ای صرفا به یک مکاتبه اداری اکتفا نکنیم چرا که در هر موضوعی اگر اراده محکمی وجود داشته باشد، مشکلات حل می شود بنابراین برای حل معضلات بایستی یک زمانبندی مشخص تعریف کنیم.

وی با تأکید بر اینکه جان مردم برای ما مهم است، عنوان کرد: اگر لازم باشد کوتاهی در موضوعی را به دستگاه قضا اعلام کنیم باید حتما این کار را انجام دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود، خاطر نشان کرد: رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و اجرای قانون نیز مسئولیتی است که بر عهده مردم می باشد، برهمین اساس هراقدام پلیس برای سلامت، آرامش و آسایش آنها است.

سردار اشتری با بیان اینکه بر مبنای نظرسنجی ها، صاحب اعتماد مردمی به پلیس هستیم، خاطر نشان کرد: اعتماد مردم به ما یک سرمایه بزرگ است، مردم ما فهیم و قدرشناس هستند که باید نسبت به مسائل مختلف آگاه سازی صورت بگیرد.

وی به اقدامات فرهنگی پلیس در راستای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای اشاره و بیان کرد: تهیه تیزر، انیمیشن، پویا نمایی و … بخشی از این اقدامات است که بر تداوم اجرای برنامه هایی چون پویانمایی تأکید ویژه ای دارم.

این مقام عالی انتظامی کشور یاد آور شد: اکثریت قریب به اتفاق رانندگان ما مقید به اجرای قوانین هستند و اگر یک درصد پایینی از آنها به هر دلیلی قانون را رعایت نمی کنند باید بدانند که پلیس با آنها با قاطعیت و بدون اغماض برخورد می کند.

سردار اشتری تأکید کرد: با هر راننده ای که تخلفات حادثه سازی چون سرعت و سبقت غیرمجاز و یا حرکت مارپیچ دارند با قاطعیت برخورد و خودروی آنها نیز پس از توقف به پارکینگ منتقل می شود البته اعمال قانون باید در کمال ادب صورت بگیرد.

وی، برخورد شایسته را یکی از ارکان اصلی کار پلیس برشمرد و ادامه داد: توهین به راننده ای هر چند متخلف را نمی پسندم زیرا ملاک عمل پلیس، اجرای قانون است.

عالی ترین مقام انتظامی کشور ادامه داد: ما برای تأمین امنیت و آرامش هموطنان تمام تلاش خود را بکار می گیریم و شاهد این ادعا تقدیم شهدای بسیاری ازجمله شهدای پلیس راهور است.

وی افزود: خدا را شاهد می گیرم که جان نیروهایم برایم عزیز است و وقتی گزارشی دریافت می کنم که یکی از همکارانم جان خود را از دست داده، متأثر می شوم.

فرمانده ناجا ادامه داد: شب گذشته یکی از همکارانم در مرزبانی در مصاف با اشرار به شهادت رسید هر چند که این جانفشانی ها برای امنیت و آرامش مردم باعث افتخاراست اما باید بگویم بنده به تک تک کارکنان چون فرزندانم علاقه دارم.

سردار اشتری ادامه داد: قصد نداریم مردم از ما بترسند و براجرای قانون توأم با عدالت و مهربانی تأکید دارم.

وی ضمن اولتیماتوم به قانون شکنان، تصریح کرد: با هر گونه هنجارشکنی و مزاحمان نوامیس مردم و نیز مصادیق بارز جرم نظیر بی حجابی، ایجاد آلودگی، سرعت های غیرمجاز، تخلفات حادثه ساز، دوردور کردن و … با قاطعیت و بدون اغماض برخورد می کنیم.

فرمانده ناجا یاد آور شد: دوردور کردن برخی خودروها در ساعت هایی از روز یا زمان هایی از شب در برخی مناطق به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید جلوی آن گرفته شود چرا که این دوردور کردن ها برای سکنه مناطق و کاسبان مزاحمت ایجاد می کند.

وی همچنین گریزی به وضعیت شیشه های دودی برخی خودروها زد و بیان کرد: دودی کردن شیشه خودروها باید براساس اصول و استاندارد تعریف شده باشد؛ بایستی سیستم صوتی خودروها و استفاده از آن نیز مطابق این اصول و استانداردها باشد.

فرمانده ناجا در خاتمه گفت: نوآوری و ابتکار عمل باید سرلوحه فعالیت و اقدامات پلیس باشد و برای رسیدن به این هدف که همانا کاهش جان باختگان و تصادفات جاده ای است باید از همه ظرفیت ها بهره ببریم.