دادستان کل کشور در جمع فرماندهان پلیس آگاهی:

امنیت عنصر اصلی یک جامعه رو به ترقی است

به گزارش نویدتهران،دادستان کل کشور در همایش فرماندهان پلیس آگاهی نیروی انتظامی پوشیدن لباس تقوا و مراقبه و تمرکز همیشگی بر هوای نفس را اصلی ترین راه مصونیت از خطا و لغزش دانست و گفت:اگر قاضی و بازپرس و ضابط دستگاه قضایی و البته هر کسی در هر مسئولیتی لباس تقوا پوشید در برابر آلودگی ها و وسوسه های این کارها واکسینه خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور صبح امروز در همایش فرماندهان پلیس آگاهی سراسر کشور خطاب به آنان گفت:علاوه بر تلاش برای مصون نگه داشتن خود از خطا و وسوسه های مختلف باید زیر مجموعه خود را نیز نسبت به ضرورت پرهیز از خطا و لغزش آگاه کنید و آنها را هم مصون نگه دارید.
منتظری زیربنای پرونده های کیفری را نیروی انتظامی دانست و با تاکید بر نقش آموزش در نیروی انتظامی گفت:اگر پرونده از ابتدا درست و اصولی بسته شود کارها بهتر پیگیری می شود وگرنه دچار اشکال خواهد شد و به قول معروف تا ثریا دیوار کج می رود.
وی افزود: موضوع تحقیق و ورود به کار قضایی کاری سنگین و پراهمیت است. شما و زیرمجموعه کاری‌تان که باید در چارچوب قوانین و موازین شرعی فعالیت کنید بیش از همه در معرض آسیب هستید..
دادستان کل کشور تاکید کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که برخوردهای ما باعث فرو ریختن آبرو و حیثیت فرد یا خانواده‌اش نشود. ما همانطور که وظیفه داریم با جرم مقابله کنیم نسبت به آبروی افراد نیز باید حساس باشیم و در برخوردهایمان از موازین مشخص خارج نشویم

منتظری تصریح کرد:ما در دستگاه قضا کم و بیش شاهد این موضوع هستیم و چندی پیش گزارشی از سوی رئیس دادگستری تهران به من داده شده بود که در مورد برخورد با نیروهایی بود که گرفتار شده بودند. کاش این پرونده‌ها مربوط به فردی بود که تنها یکی دو سال سابقه کار داشت، اما بعضا افرادی بودند که سابقه‌های 17 و 18 و 20 ساله هم دارند.

دادستان کل کشور ادامه داد: اولین و آخرین عرض من به شما این است که خودمان و محیط اطرافمان را سلامت نگه داریم و سعی کنیم که از خطا مصون بمانیم. ما مانند پزشک و پرستاری هستیم که با بیمار آلوده به وبا و طاعون مواجه هستیم و اگر در محیط کار پرده‌ها را کنار بزنیم می‌بینیم میکروب‌های زیادی وجود دارد که در صورت توجه نکردن می‌تواند به ما آسیب بزند
وی با اشاره به انتظار جامعه از مسئولان کشور گفت: جامعه از ما انتظار دارد که در ایجاد محیط سالم تلاشگر باشیم و خواست عموم مردم این است که محیط زندگی سالم و امن باشد. امنیت جامعه در دستان شما عزیزان است و نیروی انتظامی باید این امنیت را در جامعه ایجاد کند.

وی با اشاره به هم افزایی نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها گفت: دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دیگری هم در کشور داریم که در این زمینه فعالیت می‌کنند و باید بین این دستگاه‌ها هم افزایی ایجاد شود. بر اساس گزارش‌هایی که دریافت می‌کنیم نیروی انتظامی برای فراهم کردن امنیت گام‌های خوبی برداشته و فعالیت‌هایش بسیار ستودنی است

دادستان کل کشور افزود: امنیت عنصر اصلی یک جامعه رو به ترقی است و قطعا اگر این موضوع تامین نشود دانشگاهیان نمی‌توانند درس بخوانند. کاسب‌ها و مغازه دارها نمی‌توانند به کسب و کار خود بپردازند و چرخ‌های صنعت نمی‌تواند بچرخد و در مجموع اگر این امنیت نباشد مشکلات بسیار زیادی رخ می‌دهد. در کشورهای سوریه و عراق هم می‌بینید که نبود امنیت چه بلایی سر شهر و مردمان آورده است. اینها نتیجه ناامنی است و شما افرادی هستید که رسالت خطیری در این زمینه دارید و در کنار شما نیروهای اطلاعاتی و مجموعه‌های دیگر هم حضور دارند که باید بین این بخش‌ها هم افزایی ایجاد شود. اگر ما در شرایط امروز منطقه که پر از آتش، جنگ و خونریزی است امنیت داریم محصول زحمات شماست.

وی با تاکید بر ایجاد هم افزایی بین قوه قضاییه و نیروی انتظامی گفت: حاضریم در این رابطه زمینه لازم را فراهم کنیم و مبارزه با قاچاق کالا یکی از مواردی است که در آن باید به هم افزایی بیشتری برسیم. بر اساس آخرین آمارها وضعیت مبارزه با قاچاق کالاها وحشتناک است. در سال 95 نزدیک به 18 هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شده داشتیم.

وی اضافه کرد:‌ این مساله دلایل مختلفی دارد و بزرگترین علت آن نبود اراده و عزم جدی است. البته نارسایی‌های دیگری هم داریم که به کثرت گمرک‌ها و کمبود امکانات گمرکی بر می‌گردد. در کل ما از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معجزه‌ای ندیدیم و هر چه که دیدیم ناکارآمدی بود.

منتظری با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز عنوان کرد: در این زمینه هم بخشی از کار به عهده نیروی انتظامی است و بخش‌های دیگری به عهده قوه قضاییه وزارت کشور و … است. اینجا هم امامزاده‌ای به نام ستاد مبارزه با قاچاق کالا داریم که یک امامزاده بی معجزه است. ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز امامزاده بی معجزه است. ما از این ستاد چه خروجی دیده‌ایم نمی‌گویم که کار نمی‌کنند زیرا این بی انصافی است ولی ستادی که رئیس جمهور رئیس آن است و اعضای موثری در آن می‌نشینند چه خروجی داشته است. این مساله نشان می‌دهد یک جای کار ایراد دارد. ما گاهی در لفافه صحبت می‌کنیم و به همدیگر تعارف می‌کنیم، اما اینها برای مملکت سلامتی نمی‌آورد.
دادستان کل کشور پس از سخنان خود در جمع فرماندهان پلیس آگاهی در جمع خبرنگاران گفت:در زمینه مبارزه با قاچاق کالا دچار نقص قوانین هستیم که البته رفع آن در دست دستگاه قضایی نیست.
وی در خصوص عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن انتقاد از عملکرد این دو ستاد گفت:البته ما منکر زحمات عزیزان نیستیم اما واقعیت های جامعه نیز قابل کتمان نیست و ما می بینیم که در هر دو زمینه شاهد افزایش هستیم.
منتظری افزود:قوه قضاییه به اندازه دو عضو در این ستادها نقش دارد و دولت در آنها نقش زیادی دارد.

نسخه چاپی