آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مشهد:

امروز به جهاد فرهنگی نیاز داریم

به گزارش نویدتهران،حضرت آیت الله مکارم شیرازی در همایش «وجوب تقویت مسائل فرهنگی در حاشیه شهر مشهد مقدس» گفتند: جهاد فرهنگی از جهاد نظامی برتر و بالاتر است و امروز بیشتر از هر چیزی به این عرصه نیاز داریم.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در همایش «وجوب تقویت مسائل فرهنگی در حاشیه شهر مشهد مقدس»، جهاد را از ارکان مهم در اسلام خواند و آن را شامل عرصه های فرهنگی، نظامی، اقتصادی و جهاد با نفس برشمرد و گفتند: جهاد فرهنگی از جهاد نظامی برتر و بالاتر است و امروز بیشتر از هر چیزی به این عرصه نیاز داریم.

این مرجع تقلید تاکید کردند: همان گونه که در عرصه نظامی هر مرزی مورد تهاجم قرار می گیرد، ‌باید دید دشمن در عرصه فرهنگی کجا را مورد هجمه قرار داده است.

ایشان با نقل قول از شهردار مشهد که حاشیه شهر دیگر حاشیه نیست و در واقع به شهر ملحق شده و در حال عمران می باشد، ابراز کردند: مشهد مقدس یکی از مکان هایی است که از سوی دشمن مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفت و عالمان دینی از نظر فرهنگی و مسئولان از جنبه عمرانی در مقابل آن حضور پررنگی یافتند که با فعالیت انجام شده، وضع آن تغییر کرده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با مقایسه تعداد زائران بیت الله الحرام، کربلا و مشهد مقدس و با اشاره به فعالیت های فرهنگی تولیت آستان قدس رضوی در سایر مناطق، گفتند: بارگاه منور رضوی با سرمایه 30 میلیون نفری زائران، این استعداد و ظرفیت را دارد که دامنه فیضش هر چه بیشتر به همه مناطق شهرستان ها و بین الملل برسد.

ایشان همچنین با تاکید بر اینکه عالمان دینی و مسئولان باید به طور دائم مراقب امور حاشیه شهر مشهد باشند، تصریح کردند: اگر غفلت کنیم، دشمن با استفاده از فضای مجازی و دروغ پردازی، نفوذ خواهد کرد.

این مرجع تقلید در ادامه خاطرنشان کردند: در کشور مشکلات مختلفی هست اما همانطور که دشمن در ابتدای انقلاب اسلامی حمله کرد و همه دنیا با ما می جنگید و در نهایت به جایی نرسیدند، امروز می بایست همان را مدنظر داشت و نباید مردم را نا امید کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه عمر وهابیت در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید، گفتند:‌ داعش و داعشیان کسانی هستند که مقدسات اسلامی را به بازی گرفتند و فجایع و جنایت و افرادی بی گناه را اعدام و فَحشای بسیار منکری را به نام جهاد نکاح در میان خود معمول کردند که همه این امور محصول وهابیت است.

این مرجع تقلید با اشاره به مسئله زیارت و احترام به قبور در میان همه مسلمانان، یادآور شدند: همه برای گذشتگان احترام قائل می شوند در حالی که وهابیون معتقدند که این امر بت پرستی است علیرغم اینکه خودشان خانه خدا را طواف می کنند و حجر الاسود را می بوسند؛ در واقع طواف و بوسیدن سنگ «اسود» هم می تواند از نظر آنان نوعی بت پرستی باشد ولی ما به احترام اینکه بنا و سنگی مقدس و محترم است، احترام می کنیم.

ایشان با بیان اینکه وهابیون گرفتار اوهام غلط هستند و تصور می کنند که این امور شرک است در حالی که خود پیامبر(ص) نیز به زیارت قبور می رفتند، خطاب به آنان اظهار کردند: مکه و مدینه از آن شما نیست؛ همه مسلمانان باید در انجام امور اسلامی آزاد باشند در حالی که وهابیون می خواهند عقایدشان را بر همه تحمیل کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در این همایش، بنایی را که به عنوان ثامن الحجج(ع) شامل مسجد، کتابخانه و مدرسه علمیه که در ابتدای بلوار حر در حال ساخت است را به نام آستان قدس رضوی وقف کرده و وقف نامه آن را به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی دادند.