سخنگوی وزارت امور خارجه ؛

اقدامات یکجانبه آمریکا تهدید جدی علیه امنیت بین المللی است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اصرار بر رفتار و اقدامات یکجانبه و خودخواهانه دولت آمریکا تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین المللی به شمار می آید که این روزها جهان بویژه دیگر اعضای گروه ۷ نمونه های آشکار آن را شاهد هستند.

«بهرام قاسمی » در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس سران گروه ۷ در کانادا و بیان برخی درخواست ها و ادعاها در خصوص ایران، ضمن مداخله جویانه توصیف کردن مفاد این بیانیه به کشورهای گروه ۷ توصیه کرد از افتادن در دام سیاست های ایران هراسانه و ایران ستیزانه معدود کشورها و رژیم های زیاده خواه اجتناب کنند.
وی با بیان اینکه چنین رویکردی قطعا منطقی، سازنده و مبتنی بر واقعیات موجود نیست، اظهار داشت:جمهوری اسلامی ایران نشان داده است بیش از دیگر کشورها و حتی برخی از کشورهای گروه ۷ نگران صلح و امنیت بین المللی است و این رویکرد مثبت خود را با هزینه های سنگین در مبارزه با تروریسم لجام گسیخته و بی حد و مرز داعش و دیگر گروه های تروریستی همسان و همزاد آن طی دهه های گذشته تا به امروز نشان داده است.
قاسمی تصریح کرد:آنچه موجب نگرانی است اصرار بر رفتار و اقدامات یکجانبه، خودخواهانه و خود کامه دولت آمریکاست که خود تهدید جدی برای صلح و امنیت بین المللی به شمار می آید که این روزها جهان، بویژه دیگر اعضای گروه ۷ نمونه های عملی و آشکار آنها را شاهد هستند.
سخنگوی وزارت امورخارجه با رد نگرانی بی اساس گروه ۷ در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، به برنامه مشروع دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران اشاره و تاکید کرد: دولت و ملت ایران بدون تأثیرپذیری از جنجال های سیاسی و اتهامات کذب و بی اساس، در مقابل تهدیدهای دشمنان خود مصمم و قاطع بوده و برای دفاع از کیان کشور و تأمین امنیت مردم از دکترین دفاعی خود که توسعه توانمندی دفاعی و بازدارنده موشکی است و منافاتی با هیچ قطعنامه سازمان ملل متحد ندارد، نخواهد گذشت.‌
وی افزود: نقش اصولی، سازنده و مشروع جمهوری اسلامی در منطقه بویژه در مبارزه با گروه های تروریستی چون داعش ضامن ثبات و رونق همه کشورهای منطقه و کمکی شایان به صلح و امنیت بین المللی است که با اتهام زنی ها و فرافکنی های مغرضانه و هدفمند و بی حاصل هیات حاکمه آمریکا کم رنگ نخواهد شد.
رهبران گروه ۷ در پایان نشست دو روزه خود در کانادا خواستار توقف برنامه موشکهای بالستیک ایران شدند. این بیانیه همچنین با طرح اتهاماتی علیه ایران در زمینه حمایت از تروریسم، از ایران خواستند با کمک به تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و دست‌یابی به راه‌حل‌های سیاسی، آشتی‌جویی‌ها و صلح در منطقه، نقش سازنده‌ای ایفا کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بعد از این نشست امضای خود را از این بیانیه پس گرفت و نخست وزیر کانادا را به عملکرد ضعیف متهم کرد.