دکتر لاریجانی در نشست شورای اداری استان گیلان:

اقدامات ضدایرانی برای آمریکا بی‌هزینه نخواهد بود

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت از دریای خزر تاکید کرد.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (پنج شنبه،15 تیرماه) در جلسه شورای اداری استان گیلان با اشاره به طرح مسائل و مشکلات از سوی اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: طرح این مسائل نشان دهنده دغدغه‌مندی و دردمندی نمایندگان نسبت به وضعیت استان گیلان است و قطعاً این مسائل باید مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان گیلان برای توسعه اقتصادی، فرهنگی افزود: این استان از وجود عالمی بزرگ همچون آیت الله قربانی به عنوان یکی از استوانه‌های فکری در کشور بهره می‌گیرد که این مسئله یک ظرفیت بزرگ برای استان گیلان است، همچنین نمایندگان فعال در مجلس و استانداری پیگیر و همچنین منابع نیروی انسانی و منابع طبیعی بسیار خوب در توسعه گیلان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه نگاه من نسبت به آینده کشور مثبت است، گفت: طرح این مسئله به هیچ وجه یک تعارف نیست بلکه اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رود که ان‌شاء‌الله اوضاع کشور به سمت وضعیت مطلوب پیش خواهد رفت هرچند مخاطراتی در این عرصه وجود خواهد داشت.

دکتر لاریجانی با انتقاد از حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه از تروریسم گفت: این اقدام با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر صورت گرفته است حال با آنکه این اقدامات و رفتارها برای ما مخاطره آمیز بود اما عملاً خود این کشورهای حامی در این عرصه گرفتار شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعاً مخاطرات در عرصه‌های مختلف وجود دارد اما این مسائل نباید موجب خالی شدن دل‌ مسئولان شود زیرا جمهوری اسلامی از یک دقت نظر در مسائل راهبردی برخوردار است حال می‌توان با توجه به ظرفیت‌های کشور تصمیم‌گیری را اتخاذ کرد تا شرایط در آینده در سطح کلان و ملی امیدوارکننده باشد.

وی با اعلام اینکه جمهوری اسلامی مسئله سازی اخیر سنای آمریکا را با دقت رصد می‌کند، گفت: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که از این طریق می‌توانند سنگ‌اندازی جدیدی را علیه ایران انجام دهند اما قطعاً‌ این موضوعات و اقدامات نیز راه‌حل دارد و آمریکایی‌ها بدانند که اینگونه سیاست‌ها و اقدامات برای آنها بی‌هزینه نیست البته مجلس شورای اسلامی نیز در حال پیگیری امور و اقدامات لازم در پاسخ به رفتارهای آمریکایی‌ها است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: قطعاً اگر در شناسایی و استفاده از منابع کشور و همچنین مواجه با مخاطرات احتمالی نگاه عاقلانه‌ای داشته باشیم می‌توانیم در مسائل گوناگون از گردنه‌ها عبور کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته یکی از مسائل مهم در سطح کلان کشور این است که ما ضعف‌های درونی بسیاری داریم به طور مثال در تأمین درآمدهای کشور به صورت سالیانه یکی از مسائل موضوع فروش اوراق مشارکت است که این مسئله قطعاً روش نادرستی برای تأمین درآمد است از این رو اعتبارات و بودجه‌ها باید از طریق مسائل واقعی تأمین شود از این رو اقداماتی مانند فروش اوراق مشارکت تنها مشکلات را به سال‌های بعد انتقال می‌دهد.

ظرفیت ایران برای اصلاح‌پذیری بالا است

وی ادامه داد: به نظر من ظرفیت‌های ایران برای اصلاح‌پذیری در امور مختلف بسیار بالا است و بسیاری از مشکلات از جمله روند بودجه‌ریزی و استفاده بهینه از آب قابل حل است.

افزایش اشتغال و درآمدهای استان گیلان با توسعه صنعت پتروشیمی

دکتر لاریجانی تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های کنونی استان گیلان موضوع پروژه‌های پتروشیمی است که قطعاً اجرای این پروژه‌ها سبب افزایش اشتغال و افزایش درآمد استان می‌شود البته مسئولان و نمایندگان استان باید بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به میدان بیاورند و قطعاً ما نیز کمک می‌کنیم تا اعتبارات لازم به ویژه از صندوق توسعه ملی برای این حوزه در نظر گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه قطعاً سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت در دریای خزر باید آغاز شود، گفت: دلیلی ندارد که ما این روند را در دریای خزر متوقف کنیم از این رو مسئله توسعه صنعت نفت در دریای خزر باید مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با اشاره به ضرورت توسعه و اجرای پروژه‌های سدسازی در استان گیلان گفت: با توجه به میزان بالای بارندگی در استان گیلان قطعاً اجرا و تکمیل پروژه‌های سدسازی به ویژه سدهای لاستیکی باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین تکمیل پروژه راه‌آهن منطقه بسیار دارای اهمیت است و قطعا این مسئله با جدیت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه پروژه‌های بازیافت زباله و پسماند باید در سطح استان گیلان اجرایی و عملیاتی شود، گفت: اجرای این پروژه‌ها موجب تولید برق و تبدیل آنها به زباله می‌شود و در این عرصه می‌توان از ظرفیت‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های بالای استان گیلان به ویژه در بخش کشاورزی گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشاورزی در سطح منطقه دچار مشکلاتی است که باید تلاش بسیاری برای حل آنها صورت گیرد از این رو برنامه‌ریزی‌ دقیقی در حوزه کشاورزی از جمله توسعه چای، برنج و ابریشم و تقویت کشاورزان صورت گیرد.

در ابتدای این نشست اسدالله عباسی رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به نشست اخیر اعضای مجمع با دکتر لاریجانی رئیس مجلس گفت: در این نشست با تلاش و دقت نظر دکتر لاریجانی مصوبات خوبی در حوزه‌های مختلف استان گیلان از جمله خودکفایی در حوزه تولید محصول برنج، پروژه راه آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا پروژه‌های جاده سازی استان، پروژه‌های بازیافت پسماند و زباله، پروژه‌های گردشگری و توسعه پروژه‌های سدسازی در منطقه صورت گرفت که امیدوارم این پروژه‌ها در اسرع وقت عملیاتی و محقق شود.

همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت با اشاره به اهمیت پروژه راه‌آهن قزوین – رشت- انزلی – آستارا گفت: در شرایط کنونی حدود 22 کشور شمالی و جنوبی منتظر تکمیل این پروژه هستند اما ما در انجام تعهداتمان عقب هستیم که باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد. همچنین مسئله کم آبی به یک موضوع امنیتی و مشکل اساسی تبدیل شده است به طوری که استان گیلان با حدود هزار و 200 میلی‌متر بارندگی با کمبود آب روبرو است که در این عرصه مسئولان باید در جهت تکمیل پروژه‌های سدسازی اقدام کنند.

در این نشست مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات کشاورزی استان گیلان گفت: قطعاً باید مسئولان در جهت رفع مشکلات کشاورزان تلاش کنند. در شرایط کنونی محصول ابریشم به دلیل منافع برخی افراد بانفوذ دچار آسیب‌های بسیاری شده است به طوری که در سال 81 تعرفه واردات ابریشم حدود 150 درصد بود اما امروز تعرفه این محصول به 15 درصد رسیده است.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد سازمان عمران و سواحل‌ در کشور گفت: تشکیل این سازمان برای ساماندهی سواحل بسیار ضروری است.

همچنین جمالی نماینده مردم رودبار گفت: با توجه به تشدید بحران کم آبی در کشور در آینده باید شاهد مهاجرت مردم از استان‌های دیگر به استان گیلان باشیم حال مسئولان باید در جهت اختصاص اعتبارات لازم در این حوزه اقدام کنند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه در شرایط کنونی موضوع پروژه‌های پتروشیمی در سطح استان گیلان به تدریج در حال خارج شدن از اولویت اصلی است که باید توجه لازم از سوی مسئولان صورت گیرد.

همچنین در این نشست خسته‌بند نماینده مردم انزلی با اشاره به وضعیت تالاب انزلی گفت: بر اساس آمارها سالانه حدود 500 هزار تن رسوب وارد تالاب می‌شود اما با وجود این مشکلات اختصاص اعتبارات به تأثیری در بهبود وضعیت تالاب ندارد از این رو به نظر من باید برای احیای تالاب انزلی سازمان یا تشکل جدیدی ایجاد شود.

در این نشست همچنین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه با بیان اینکه متأسفانه رشد اقتصادی در استان گیلان بسیار پایین است، گفت: قطعاً یکی از مسائل مهم توسعه پروژه‌های آبیاری تحت فشار است البته در دو سال گذشته بودجه 500 میلیون دلاری برای اجرای این پروژه‌ها اختصاص داده شد اما استان گیلان نتوانست از این اعتبارات استفاده کند.

همچنین در نشست رئیس مجلس با اعضای شورای اداری استان گیلان نیکفر نماینده مردم لاهیجان در مجلس گفت: خوشبختانه وضعیت صنعت چای نسبت به گذشته بهتر شده اما هنوز شاهد مصرف چای خارجی در ادارات دولتی هستیم. همچنین با وجود مصوبه مجلس در برنامه ششم برای منع استفاده از جنگل‌ها شاهد هستیم که جنگل‌ها هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این نشست همچنین محمود شکری نماینده مردم تالش و رضوانشهر در مجلس با بیان اینکه متأسفانه هنوز قانون بودجه سال 96 برای استان گیلان اجرایی نشده است، گفت: تاکنون حتی یک ریال از اعتبارات عمرانی سال جاری به استان داده نشده که باید این مسئله مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: اخیراً نوبخت در نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرده که 96 درصد از درآمد سال 95 محقق شده حال این سوال پیش می‌آید که با وجود این مسئله چرا بیش از 80 درصد پروژه‌های استان گیلان متوقف شده است.

همچنین در این نشست محمدصادق حسنی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس آمارها به صورت سالانه حدود 15 میلیارد مترمکعب باران در استان گیلان می‌بارد که متأسفانه حدود 6 میلیارد مکعب از آن به دریای خزر می ریزد که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در این نشست سید کاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مسائل و دغدغه‌های ما در عرصه منطقه‌ای انتقال فرودگاه رشت به محدوده منطقه آزاد است که امیدوارم در این عرصه از سوی دولت کمک‌های لازم صورت گیرد. همچنین افزایش پروازهای استانی باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.