شوراي نگهبان در بيانيه اي رسمي اعلام كرد:

اعلام صحت انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري

شوراي نگهبان با صدور بيانيه اي رسمي صحت انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري را اعلام كرد.

به گزارش نویدتهران، متن اين بيانيه به اين شرح است:

ان الله يامركم ان تودوا الامانات الي اهلها و اذا حكمتم بين الناس ان تحكموا بالعدل

انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري كه به مثابه اعلام اعتبار، اعتماد و اطمينان مردم عزيز ميهن اسلامي به نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بود، سرانجام به سلامت پايان يافت.
با سپاس بيكران به درگاه خداوند قادر متعال به خاطر حضور مردم بصير و ولايتمدار كه به حق نعمت الهي شمرده مي شوند و در همه مقاطع تاريخي و حيايت با گام نهادن در ميدان حضور، نقش اصلي و تعيين كننده خود را در تحكيم پايه هاي حكومت اسلامي، اين شجره طيبه و يادگار حضرت امام راحل (ره) ايفا مي نمايند و با تشكر از مردم مسلمان و شريف ايران اسلامي كه با حساسيت نسبت به آينده جامعه خود گام هاي اساسي را در تعيين سرنوشت خويش برداشتند. خدمتگزاران شما ملت غيور در شوراي نگهبان در انجام وظايف قانوني و شرعي خود محكم و استوار در جهت پاسداري از آراي مردم به عنوان حق الناس با چشماني بيدار مراقبت كرده و از اين امانات الهي همانگونه كه در صندوق ها ريخته شده بود صيانت كردند.

انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري، سنگ محكي دوباره براي آزمايش مردمان مؤمن و علاقه مند به ميهن اسلامي از يك سو و البته آزموني بس سنگين براي دست اندركاران امر انتخابات از سويي ديگر گرديد.

مشاركت گسترده مردم متدين و انقلابي در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و علاقه آنان در اين امر، خود نشانه اي است از اوج اطمينان، اعتماد و ايثار به نظام مردم سالار ديني و پاسخي است در خور به بيگانگان بدنهاد كه هر روز انتظار افول اين شجره طيبه را دارند. غافل از اينكه نظام اسلامي و مردمي ريشه در آسمان ها دارد و با كينه ورزي و كينه توزي دشمنان سست بنيان نه تنها هراسن نمي شود، كه چون كوهي استوار در پاسداري از آرمان هاي بلند مردم مسلمان ايستادگي مي نمايد. حضور تعيين كننده مردم، به تعبير رهبر بزرگوار انقلاب اسلامي موجب شده تا دشمن از هيبت جمهوري اسلامي ايران وحشت كند، چرا كه اين حضور به مفهوم حفظ اقتدار، حفظ ابهت و حفظ مصونيت كشور است.

همه مي دانيم كه انتخابات به منزله حمايت از اسلام و وفاداري و بيعت مردم با نظام اسلامي است و به خوبي مي دانيم كه اين كنش سياسي ـ اجتماعي به منزله مهمترين عنصر قدرت است. جمهوري اسلامي ايران با ايمان به قدرت مردم انتخابات را به مثابه نعمتي الهي دانسته و اكنون كه بحمدالله اين مرحله از آزمون الهي به پايان رسيده، شوراي نگهبان مفتخر است كه اقدامات انجام گرفته در راستاي صيانت از آراي مردم را از تير ماه 1395 تا به امروز، به اختصار اعلام نمايد:
1ـ همكاري و هماهنگي با وزارت كشور و تشكيل جلسات متعدد كارشناسي در حوزه هاي مرتبط.
2ـ هماهنگي و برگزاري جلسات مشترك با وزراي محترم كشور، اطلاعات و ساير مسئولين مربوط.
3ـ آموزش و ساماندهي ناظرين و سر ناظرين براي مراقبت و نظارت بر روند اجراي انتخابات.
4ـ اعزام تيم هاي بازرسي در حوزه هاي مختلف براي رسيدگي فوري به اعتراضات و شكايت ها در روز رأي گيري.
5ـ پاسخگويي به سؤالات مردمي درباره انتخابات در روز رأي گيري.
6ـ هماهنگي با قوه قضاييه و پيگيري تخلفات قبل از روز رأي گيري از سوي محاكم دادگستري و همكاري با ستاد پيشگيري از جرايم انتخاباتي.
7ـ نظارت بر شمارش آرا و تجميع آنها با بهره گيري از امكانات مستقل.
8ـ فراهم كردم امكان حضور نمايندگان نامزدهاي محترم براي حضور در شوراي نگهبان.
9ـ تجميع آرا در سامانه ناظر.
10ـ نظارت سيستمي بر تجميع آراي ستاد انتخابات كشور.
11ـ تطبيق تجميع آراي شوراي نگهبان با آراي وزارت كشور.
12ـ دريافت و پالايش گزارش ها و شكايات مربوط به انتخابات و رسيدگي به آن در جلسات شوراي نگهبان.

گزارش هاي واصله در روز رأي گيري و روزهاي بعد از آن حاكي از بروز تخلفات انتخاباتي در روند برگزاري انتخابات بود كه با هدايت ناظرين مستقر در شعب حتي المقدور تلاش شد نسبت به رفع اشكالات و جلوگيري از استمرار تخلفات اقدام سريع و به موقع به عمل آيد و در جهت اجراي اين وظيفه قانوني متخلفين به قوه قضاييه معرفي شدند.
با اين حال در فرصت قانوني باقي مانده كارشناسان شوراي نگهبان با پالايش و دسته بندي گزارش هاي دريافتي از تخلفات تلاش نمودند تا تصويري واقعي از روند برگزاري انتخابات و تخلفات مرتبط با آن را به اعضاي محترم شوراي نگهبان ارائه دهند.
محورهاي مهم در شكايت و ادعاي نامزدها به شرح زير تعيين گرديد:
1- كمبود تعرفه
2- تأخير در شروع رأي گيري
3- اخلال در روند رأي گيري به دليل توقف يا كندي دستگاه احراز هويت
4- عدم صدور كارت نماينده نامزدها
5- عدم رعايت بي طرفي در آگهي نمودن اسامي نامزدها
6- تعطيلي زود هنگام شعب
7- تبليغ به نفع نامزدها
8- استفاده امكانات دولتي
9- جانبداري و دخالت برخي مقامات در امر انتخابات
10- تطميع، تهديد، خريد و فروش آرا
11- مخدوش بودن تعرفه ها در برخي صندوقها ( بدون مهر بودن تعرفه ها، عدم درج مشخصات رأي دهنده و يا فقدان اثر انگشت و….)
12 – ممانعت از حضور نماينده نامزدها در شعب و ….

شوراي نگهبان بعد از بررسي اين گزارش ها و شكايات به اين نتيجه رسيد كه در برخي موارد وقوع تخلفات با جرايم در برخي موارد از بندهاي مورد شكايت محرز مي باشد و وقوع تخلفاتي به اثبات رسيده است و لذا علاوه بر اقدامات و پيگيري هاي قضايي قبلي، در موارد اخير نيز به منظور برخورد با متخلفين مراتب جهت رسيدگي قضايي به قوه قضاييه ارسال خواهد شد.
اكنون و پس از بررسي موارد فوق در جلسات شوراي نگهبان و توجه به شكايات مطروحه اين شورا در مجموع صحت انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري را اعلام مي نمايد. اميدواريم كه رسيدگي قاطع، دقيق، سريع و عادلانه به تخلفات ارسالي به قوه قضاييه به گونه اي باشد كه در آينده شاهد چنين رفتارهايي در نمايش اقتدار مردم عزيز و شريف ايران اسلامي نباشيم.
فرصت را مغتنم شمرده از هدايت ها و رهنمودهاي مقام معظم رهبري (مدظله العالي)، در مقاطع مختلف جهت برگزاري انتخاباتي پرشور، گسترده و سالم تشكر و قدرداني مي نماييم.
همچنين از كليه مديران، كارشناسان و هيأت هاي اجرايي وزارت كشور و ساير دستگاه هاي ذيربط و رسانه هاي گروهي به ويژه صدا و سيما و نيز از كليه اعضاي هيأت هاي نظارت و ناظرين شوراي نگهبان تشكر و قدرداني مي گردد.
از كليه نيروهاي نظامي، انتظامي و امنيتي كه در امن برگزار شدن انتخابات تلاش هاي جهادي و مؤثري داشته اند نيز تشكر و قدرداني مي شود.