استاندار تهران:

اعلام آمادگی استانداری تهران برای رفع موانع پیش روی صادرکنندگان استان

به گزارش نویدتهران،استاندار تهران گفت: به عنوان استاندار تهران اعلام می کنم که به اندازه توان و ظرفیت در استانداری آماده ایم تا موانع پیش روی صادرکنندگان استان را برطرف کنیم.

محسن منصوری در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران اظهار داشت: استان تهران ظرفیت های بی نظیری دارد، در این زمینه ۱۷ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند و از طرفی حدود ۷۰ درصد گردش مالی کشور در این استان صورت می گیرد و این دو مؤلفه در کنار استقرار صنایع در این استان ظرفیت های بی بدیلی را برای توسعه صادرات استان تهران فراهم کرده است.

وی ادامه داد: شرایط خاص کشور را همه می دانیم و همه می دانند که دولت سیزدهم در چه شرایطی کار را تحویل گرفت و گلایه ای هم نداریم با باور به اینکه می توانیم شرایط را تغییر دهیم وارد کارزار شدیم.

استاندار تهران عنوان کرد: امروز این امر ثابت شده که هرچه در فرآیندهای اقتصادی، دولت کمتر دخالت کند، به همان نسبت نتایج بهتری در توسعه و رشد اقتصادی کشور حاصل می شود و این تجربه جهانی است.

منصوری سپس گفت: باید در حلقه های تولید، تجارت و صادرات به نگاه و سیاستگذاری واحد برسیم، در مقاطعی دولت ها سیاست کنترل تورم و در برخی مقاطع دیگر توسعه صادرات و گاهی نیز ایجاد اشتغال را در صادرات مدنظر داشتند، اما اطلاعات دقیق حاکی از این است که در عرصه صادرات باید روی تولید متمرکز باشیم و اگر هزینه تولید را کاهش دهیم موفق عمل کرده ایم.

وی افزود: کشور و استان تهران در منطقه موقعیت کم نظیری از حیث صادرات دارد و اساسا برخی کشورهای همسایه عمدتا مصرف کننده صرف هستند، اما نتوانستیم از این موقعیت برای افزایش صادرات به این کشورها بهره بگیریم.

استاندار تهران بیان کرد: در برخی مواقع قوانین و بروکراسی زائد اداری دست و پای تولید را بسته است، مثل قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتر استان تهران که اساسا این قانون ضد تولید است.

منصوری خاطرنشان کرد: مهم تر از تحریم های خارجی تحریم های داخلی است و با جدیت دنبال اصلاح قوانین هستیم و معتقدم که تدوین برخی آیین نامه ها خیلی از اوقات غیرکارشناسی است.

وی گفت: موضوع دیگر حذف ارز ترجیحی است که طبق بررسی های مرکز پژوهش ها تنها ۱۰ درصد این ارز به مصرف کننده نهایی می رسد و در واقع یارانه اصلی نصیب تولیدکننده خارجی می شود، نه تولید کننده داخلی؛ البته دولت قبل طبق قانون باید این روند را اصلاح می کرد.

استاندار تهران تصریح کرد: از موارد دیگر که دستگاه های اجرایی باید رعایت کنند اتخاذ وحدت رویه در امر صادرات است و نباید با اتخاذ تصمیمات دفعی و آنی که آفت تصمیم گیری مدیریتی است، صادرات را دچار تزلزل کنیم.

منصوری در ادامه اظهار داشت: گاهی اوقات صادر کننده یا تولیدکننده برای گرفتن یک مجوز باید ۱۵ استعلام از دستگاه های اجرایی اخذ کند و اساسا بروکراسی خود را در قالب عقلانیت نشان می دهد و انعطاف مدیران در تسریع سهولت کار صادر کنندگان گره گشاست.

وی سپس تاکید کرد: معتقدم گاهی اوقات باید مجوزها بی ارزش شود و مجوز نباید هزینه ای برای صادر کننده داشته باشد و اساسا هزینه های مربوط به تولید و صادرات را باید کم کنیم و به عنوان استاندار تهران اعلام می کنم که به اندازه توان و ظرفیت در استانداری آماده ایم تا موانع پیش روی صادرکنندگان استان را برطرف کنیم.

استاندار تهران ادامه داد: استان تهران ظرفیت های زیادی در حوزه اقتصادی دارد و باید برای تردد هیات های موثر بین المللی به استان تهران برنامه ریزی کنیم و کاملا این آمادگی را داریم.

منصوری افزود: در زمانی که دولت با محدودیت های زیادی مواجه است کار صادرکنندگان استان تهران به مثابه جهاد در عرصه اقتصادی است و اطمینان می دهم که بدنه اجرایی دولت در استان تهران با تمام توان در کنار صادر کنندگان است.