دکتر لاریجانی در بدو ورود به فرودگاه تهران عنوان کرد:

اعتراض کشورهای حاضر در اجلاس مجالس اوراسیا به رفتارهای آمریکا

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با ارزیابی مثبت از مذاکرات ایران با سایر کشورها در اجلاس مجالس اوراسیا تاکید کرد که این کشورها رفتارهای آمریکا را مضر برای آینده جهان دانستند.
دکتر علی لاریجانی بامداد امروز در بازگشت از سفر دو روزه خود به منظور شرکت در اجلاس مجالس کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در بیان دستاورد این سفر، گفت: برگزاری این اجلاس کار جدیدی است که در حال شکل گرفتن است و برای فعالیت های کشورهایی که در منطقه هستند، می تواند در زمینه همکاری های اقتصادی جایگاه مفیدی داشته باشد ضمن اینکه این سومین اجلاس بود که بعد از روسیه و کره جنوبی برگزار شده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از نکات مهمی که در این اجلاس وجود داشت این بود که بیشتر کشورهای حاضر در آن از رفتار یک جانبه گرایانه آمریکا ایراد گرفتند و آن را مضر برای آینده، امنیت جهان و توسعه کشورها دانستند و حتی کشورهایی که با آن ها کار می کنند از این رفتارها ناخشنود بودند کما اینکه بیش از نیمی از افرادی که در این اجلاس سخنرانی کردند به این موضوع معترض بودند و این نکته قابل توجهی بود.

وی تاکید کرد: محیط زیست منطقه از جمله موضوعات مهم دیگری بود که در این اجلاس مورد بررسی قرار گرفت، برخی بحث ها به این گونه متمرکز بود که دولت ها را به این موضوع توجه دهند که مجالس قوانینی در این راستا تصویب کند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: راه های همکاری توسعه ای بین کشورها از جمله موضوعاتی بود که در سخنرانی ها پیشنهاد شد که می تواند مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه در این سفر مذاکرات جانبی با رؤسای مجالس دیگر کشورها در دستورکار ایران بوده است، اظهار کرد: در این مدت کوتاه سفر با حدود ۱۰ نفر از رؤسای مجالس مذاکره کردیم هم در مورد توسعه روابط دوجانبه و هم برخی مسائل منطقه ای و رفتارهایی که ناامنی را در منطقه گسترش می دهد و آن ها پیشنهاداتی داشتند که قابل توجه بود.

وی افزود: بیشتر ثقل بحث ها روی همکاری های اقتصادی و بالا بردن سطح روابط تجاری این کشورها با ایران بود، همچنین بخشی از چالشی که وجود دارد باید رفع می شد که در رابطه با آن با رؤسای مجالس صحبت کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم این مذاکرات در آینده نتایج مثبتی در جهت بهبود همکاری های ایران و این کشورها داشته باشد.