دبیر ستاد انتخابات کشور خبر داد؛

استقرار بازرسان وزیر کشور در ٦۳ هزار و ٤٢٩ شعبه اخذ رأى

پورعلى مطلق در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات دیروز دادستان کل کشور در رابطه با تخلفات اعضای اجرایی انتخابات گفت: میزان تخلفات اعضای اجرایی انتخابات نسبت به دوره‌های قبل به یک سوم تقلیل یافته است البته ما در این رابطه هم با شورای نگهبان و هم با قوه قضائیه هماهنگی داریم و به شکایت‌های واصله در این رابطه رسیدگی می‌کنیم.
علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور امروز (دوشنبه) طی یک نشست خبری با اشاره به آخرین تمهیدات و تدابیر اتخاذ شده برای برگزاری هر چه مطلوب‌تر انتخابات جمعه پیش رو اظهار کرد: همه ملزومات و اقلامی که جهت برگزاری انتخابات نیاز است برای همه شهرستان‌ها و بخش‌ها ارسال شده و در این رابطه هیچ گونه مشکل وخللی پیش نیامده است.

به گزارش نویدتهران،وی با بیان اینکه برای انتخابات پیش رو 63 هزار و ۴۲۹ شعبه اخذ رأی استقرار یافته است، گفت: مجموعا ۱۰۶۰ هیئت اجرایی انتخابات در بخش‌ها و شهرستان‌های کشور که مسئولیت استقرار شعب اخذ رأی و برگزاری روند انتخابات را بر عهده دارند، تعیین شده که ازاین مقدار ۴۲۹ هیئت اجرایی مختص شهرستان‌ها است.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به آمار شعب استقرار یافته در استان‌های کشور تصریح کرد: بیشترین شعب اخذ رأی به ترتیب در استان‌های تهران، خراسان رضوی و مازندران استقرار خواهد یافت و کمترین شعب نیز در استان‌های قم، ایلام و قزوین مستقر می‌شوند.

پورعلی مطلق با اشاره به برگزاری انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: در این رابطه نیز تمامی برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌ها صورت گرفته و برای ۴ حوزه انتخابیه ۹۴ داوطلب توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت شده‌اند.

وی با اشاره به انتخابات پنجمین دوره شورا‌ها گفت: در انتخابات مزبور رسیدگی به شکایت‌ها پایان یافته و لیست اسامی تمامی داوطلبانی که در گردونه رقابت حضور دارند به فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها اعلام شده ودر سامانه مربوط به داوطلبان نیز درج گشته است.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به مهلت سه روزه تا پایان تبلیغات انتخابات گفت: قانونگذار ۲۴ ساعت قبل از آغاز اخذ رأی را مهلت پایان تبلیغات دانسته است بنابر این ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه تبلیغات انتخابات پایان خواهد یافت که برخی به اشتباه این زمان را ساعت ۲۴ روز چهارشنبه اعلام کرده‌اند.

پورعلی مطلق با بیان اینکه ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار عوامل اجرایی در شعب اخذ رأی به فعالیت خواهند پرداخت گفت: از این تعداد ۵ ا. لی ۷ نفر عواملی هستند که توسط هیئت اجرایی انتخابات بر سر صندوق‌ها گمارده می‌شوند همچنین ۱ یا ۲ نماینده نیز از سوی فرمانداری‌ها در شعب اخذ رأی حضور دارند.

وی گفت: همچنین وزیر کشور نیز به موجب قانون می‌تواند به تمام شعب اخذ رأی بازرسانی را اعزام کند که باعنایت به تمهیدات در نظرگرفته شده در انتخابات روز جمعه بازرسین وزیر کشور در تمام شعب اخذ رأی مستقرخواهند شد.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به برگزاری انتخابات شورا‌ها به صورت الکترونیکی بیان داشت: ما در مجموع ۱ هزار و ۲۲۴ شهر داریم که ازاین تعداد در ۱۴۱ شهر انتخابات شورا‌ها در تمامی ۲۵ مرحله به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.

پورعلی مطلق گفت: براساس ماده واحده قانون انتخابات ریاست جمهوری از نامزدهای انتخابات مزبور درخواست کردیم تا نمایندگان خودرا برای استقرار در شعب اخذ رأی در روز انتخابات معرفی کنند که بر این اساس تا دیروز تمامی نامزد‌ها این کار را انجام دادند وما برای نمایندگان آن‌ها کارت‌هایی صادر می‌کنیم تا در روز رأی گیری در کنار اعضای هیئت‌های اجرایی و نظارتی در شعب اخذ رأی حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنین اعلام کرده‌ایم که نمایندگان نامزد‌ها در روز اخذ رأی می‌توانند درفرمانداری‌ها، بخشداری‌ها وحتی ستاد ا. نتخابات کشور حضور داشته باشند.

دبیر ستاد انتخابات کشور در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات دیروز دادستان کل کشور در رابطه با تخلفات اعضای اجرایی انتخابات گفت: میزان تخلفات اعضای اجرایی انتخابات نسبت به دوره‌های قبل به یک سوم تقلیل یافته است البته ما در این رابطه هم با شورای نگهبان و هم با قوه قضائیه هماهنگی داریم و به شکایت‌های واصله در این رابطه رسیدگی می‌کنیم.

پورعلی مطلق ادامه داد: البته طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری تن‌ها کسانی نباید له یا علیه کاندیدایی موضع گیری کنند که عضو هیئت‌های اجرایی یا نظارتی انتخابات باشندو یا مسئولیت مستقیم در امر انتخابات داشته باشند.

وی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری انتخابات در خارج ازکشور گفت: در ۱۰۴ کشور خارجی و ۱۳۴ نمایندگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور، هیئت اجرایی انتخابات تشکیل شده و بیش از ۲۸۶ شعبه اخذ رأی در خارج از ایران استقرار خواهد یافت که این میزان نسبت به دوره قبلی ۱۲ درصد رشد دارد.

دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر پخش بدون سانسور مستند انتخاباتی یکی ازکاندیدا‌ها در فضای مجازی گفت: به کلیه گزارش‌ها و اتهامات در این رابطه یا در زمان کنونی و یا بعد از انتخابات بنابر میزان ضروریت واولویت رسیدگی خواهد شد.

پورعلی مطلق در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر آمار نهایی داوطلبان انتخابات شورا‌ها گفت: از ۲۹۰ هزار ثبت نام کننده در پنجمین دوره انتخابات شورا‌ها صلاحیت ۴ درصد در هیئت‌های اجرایی احراز نشد و پس از آن این میزان درهیئت‌های نظارت شهرستان، استان و هیئت مرکزی به ۶. ۲ رسید.