مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت:

از هر پنج ايراني، يك نفر دچار مشكل فشارخون بالا است

به گزارش نویدتهران،مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور با بيان اينكه بين 25 تا 35 سالگي 3 درصد ايرانيان كلسترول بالا دارند گفت: در جمعيت 15 تا 64 ساله كشور 19 درصد فشارخون بالا وجود دارد و اين نكته قابل‌تأمل است كه از سنين جواني شواهد فشارخون بالا هستيم و اين به اين معناست كه از هر پنج ايراني، يك نفر دچار مشكل فشارخون بالا است.

دکتر زهرا عبداللهی، مدير كل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشكي در سفر به شهرستان اردل در شهر کرد و جلسه اي مشترك با سرپرست و كارشناسان شبكه بهداشت و درمان این شهرستان اظهار داشت: 70 درصد علت مرگ‌ و مير در دنيا بيماري‌هاي غير واگير است.

دكتر عبداللهي افزود: 88 درصد مردم ريسک فاكتور تغذيه ناسالم را دارند كه روند هشداردهنده‌ بيماري غير واگيردار و اضافه‌وزن را به دنبال دارد به‌طوري‌كه در سال 1390 مهم‌ترين علت 380 هزار مرگ ثبت‌شده در كشور مربوط به مرگ ‌و مير به دليل بيماري‌هاي قلبي و عروقي است.

وي با اشاره به اينكه روغن، قند و شكر بالاتر از حد لازم در كشور مصرف‌شده و مصرف ميوه، سبزي، شير و لبنيات كمتر از نياز هر فرد است افزود: نتيجه اين تغذيه، شيوع اضافه‌وزن و چاقي در كشور است؛ به‌طوري‌كه در قشر جوان كشور هم 50 درصد از گروه‌ها دچار اضافه‌وزن و چاقي هستند.

دكتر عبدالهي با اشاره به آمار بالاي مصرف نمك در كشورمان از سرانه مصرف نمك در ايران انتقاد كرد و افزود: متأسفانه در ايران دو برابر مصرف جهاني نمك مصرف مي‌شود.

وي مهمترين منبع دريافت نمك را نان و پنير دانست و خاطر نشان كرد: بايد الگوي غذايي روزانه به گونه اي باشد كه بيش از پنج گرم نمك مصرف نشود حال آنكه فقط در هر قرص نان سه گرم نمك موجود است.

مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي افزود: 54 درصد نمك دريافتي مردم در هنگام طبخ است كه بايد بر اساس الگوهاي غذايي مصرف كمتري داشته باشد.

دكترعبدالهي گفت: در كشور ما مردم شير و لبنيات كم‌مصرف مي‌كنند ولي سرانه مصرف نوشابه‌هاي گازدار 42 ليتر در سال است كه مهم‌ترين مضرات آن اختلال در جذب كلسيم است كه همین اختلال، يك ريسک فاكتور مهم براي بيماري‌هاي قلبي عروقي و سرطان است.

مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت همچنين با اشاره به مطالعات سبد غذايي انجام شده در سال 91، خاطر نشان كرد: بر اساس اين مطالعات، سرانه مصرف نان و برنج پنج درصد، روغن 20 درصد و قند و شكر نيز 38 درصد بيشتر از مقادير توصيه شده در سبد غذايي مطلوب است.

دكترعبداللهي اضافه كرد: مصرف حبوبات 30 درصد، شير و لبنيات 25 درصد، تخم مرغ 20 درصد و سبزي و ميوه نيز 25 درصد كمتر از ميزان توصيه شده است.

مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي، راشيتيسم در كودكان، افزايش ابتلا به آسم و ديابت نوع 2 را از جمله پيامدهاي كمبود ويتامين در بدن دانست و اضافه كرد: علاوه بر مصرف محصولات غذايي غني شده با ويتامين، سه تا چهار بار در هفته نيز استفاده از نور مسقيم آفتاب به مدت پنج تا 10 دقيقه براي بدن لازم است.

وي افزود: كمبود ويتامين D پيامدهاي بسياري را دارد و در حال حاضر مشكل كمبود ويتامين D را در كشور داريم و در اين راستا برنامه ملي غني‌سازي آرد با ويتامين D در كشور در حال انجام و در دستور كار است.

وي همچنين خاطر نشان كرد: برنامه ملي غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليك نيز در كشور اجرا مي شود. مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي 30 دقيقه پياده‌روي و حداقل 2 واحد ميوه و 3 واحد صيفي‌جات را در روز ضروري دانست و گفت: مصرف ميوه و سبزي در كشور حدود 12 درصد است.

گفتني است، در ابتداي اين جلسه اسماعيل اميدي سرپرست شبكه بهداشت و درمان شهرستان اردل به بيان اقدامات انجام شده در حوزه ي بهبود تغذيه در شهرستان اردل پرداخت و اظهار داشت: طبق پژوهشهاي صورت گرفته بيماريهاي قلبي و عروقي، سرطانها، ديابت و اضافه وزن شيوع بيشتري در بين مردم دارند و 64 درصد زنان و 54 درصد مردان كشور چاق هستند.