باحضور امیر سرتیپ حاتمی؛

ازسامانه سلاح پدافند هوایی پیشرفته ۱۵ خرداد رونمائی شد

به گزارش نویدتهران،همزمان با سالروز رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و قیام ۱۵خرداد “سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد” ساخت متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی رونمائی و تحویل این نیرو شد.

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم اظهار داشت: فرزندان غیور ملت ایران در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اتکال به ذات اقدس الهی و تحت زعامت مقام معظم رهبري(مدظله العالی) و فرمانده معظم كل قوا و با حمایت های بی دریغ دولت خدمتگزار و ملت سرافراز ایران موفق شدند دستاورد جدید و ارزشمندی در حوزه پدافند هوائی به نام «۱۵ خرداد» را به ملت شريف و نيروهاي مسلح مقتدر جمهوري اسلامي ايران تقديم کنند.

وی افزود: پیرو تشکیل نیروی پدافند هوایی به عنوان نیروی چهارم ارتش جمهوری اسلامی ایران و تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با مسئولیت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با حکم مبارک فرمانده معظم کل قوا به منظور انجام دقیق تر مأموریت های کلان و خطیر پدافندی نظام مقدس جمهوری اسلامی در سطح راهبردی، وزارت دفاع بر خود فرض می داند همان طور که فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) پدافند هوایی را اولویت اول نیروهای مسلح برشمردند با تولید و ساخت پیشرفته ترین تجهیزات پدافندی متناسب با نیاز کشور و نوع تهدیدات پیش رو پدافند هوائی را با هدف ارتقاء امنیت و صیانت از آسمان جمهوری اسلامی ایران تأمین و پشتیبانی نماید.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حکم عقل و منطق روز به روز به توان دفاعی برای تامین امنیت ملی و دفاع از منافع ملی خود می افزاید و در این مسیر از کسی اجازه نمی گیرد، گفت: از آنجا که مأموریت نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بسیار حساس بوده و به تعبیری در خط مقدم مقابله با دشمنان ایران محسوب می شود، سامانه سلاح پدافند هوایی«۱۵ خرداد»که نماد خود باوری، خود اتکائی و دسترنج متخصصین داخلی کشورمان است به عنوان یک دستاورد مهم دفاعی و پیشرفته متناسب با فناوری روز دنیا تحویل نیروی پدافند هوایی می شود.

وزیر دفاع با اشاره به حضور پایگاه های متعدد نیروهای فرا منطقه ای مستقر در کشور های اطراف ما اظهار کرد: با بررسی تحولات اخیری که پیرامون کشور عزیزمان رخ داده است و البته اتفاقاتی که بواسطه ایجاد داعش در سوریه و عراق شکل گرفته است می بینیم که سمت و سوی نبردهای امروزی متفاوت از گذشته و به سمت تهدیدات موشکی و هوایی رفته است. به همین دلیل تنها راهکار مقابله با تهدیدات هوایی و موشکی بطور قطع در اختیار داشتن یک پدافند هوایی پیشرفته، به روز، مجهز و کارآمد است و در این راستا با وجود تحریم های شکننده در حوزه های دفاعی و نظامی ملت ما شاهدند هيچ سدي جلودار عزم و اراده فرزندان برومند ایران اسلامی در حوزه پشتیبانی از نیروهای مسلح نبوده و نخواهد بود.

وزیر دفاع با تشریح پروژه سامانه سلاح پدافند هوایی شهدای سوباشی با نام سامانه پیشرفته پدافند هوایی «۱۵ خرداد» که توسط متخصصان سازمان صنايع هوا فضاي وزارت دفاع طراحي و ساخته شده است گفت: در شبكه جامع پدافند هوايي كشور لازم است گستره‌اي از سامانه‌هاي پدافند هوايي با بردهاي مختلف از چندكيلومتر تا چند صد كيلومتر به كارگرفته شوند؛ و بر این اساس این سامانه می تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپادهای مهاجم را در برد ۱۵۰ كيلومتر شناسايي و تا برد ۱۲۰ كيلومتر ردگيري نمايد و توانايي شناسايي اهداف پنهان‌کار در برد ۸۵ كيلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد ۴۵ كيلومتری را دارا می‌باشد .

امیر سرتیپ حاتمی ویژگی برجسته دیگر این سامانه را هدف گیری آن عنوان کرد و افزود: سامانه پدافند هوایی “۱۵ خرداد” قادر است تعداد ۶ هدف را بطور همزمان شناسايي و ردگيري نموده و عليه ۶ هدف عمليات شلیک و انهدام را انجام دهد . از ديگر ويژگي‌هاي بارز اين سامانه سلاح قابليت تحرك پذيري آن مي‌باشد، بگونه‌اي كه زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از ۵ دقیقه است .

وزیر دفاع توسعه‏ ي سامانه پدافند هوايي نیروهای مسلح را يکي از ضرورت‌هاي دفاعي هر کشوري دانست و افزود: با وجود تحريم و عدم در اختيار قرار دهي اين گونه سامانه سلاح‌ها از طرف كشورهاي ديگر، بومي سازي اين سامانه از طريق طراحي و توسعه در داخل کشور مورد توجه ویژه قرار گرفته ‌است‌ تا بتوان پوشش دفاعي مناسبي را در مقابل تهديدهاي مختلف هوايي با قابلیت عملیاتی بالا جهت مقابله با سلاح های استراتژیک دشمن از جمله هواپيماهاي جنگنده، بمب افکن های رادار گریز ، موشك‌هاي بالستيك، موشك‌هاي كروز و انواع پهپادها ايجاد نمود. در اين ميان نقش سامانه‌هاي برد بلند و متوسط كشور در بازدارندگي از تهاجم دشمنان و تهديد اهداف هوايي براي محافظت از تأسيسات حياتي و شهرهاي بزرگ بسيار حائز اهميت است.

امیر سرتیپ حاتمی در تشریح سایر ویژگی های این سامانه پیشرفته افزود : اين سيستم مجهز به رادار آرايه ‌فازي با امکان درگیری همزمان با چند هدف و سکوهای پرتاب مستقل مي‌باشد که در آن از موشک صياد ۳ استفاده شده ‌است.

وی امكان درگيري موثربا اهداف هوايي با قابليت‌هاي آفندي بالا مانند هواپيماهاي شناسايي، بمب افكن‌ها و جنگنده‌هاي تاكتيكي را از دیگر قابلیت های این سامانه برشمرد.

امیر سرتیپ حاتمی افزود: این سامانه درصورت وجود اهداف کروز در ناحیه کشندگی سامانه سلاح، قابلیت انهدام اهداف مذکور را دارد.

وی قابليت كارايي بالا در سطوح كنترل و هدايت عمليات، قدرت تحرك‌پذيري بالا و زمان عكس العمل كوتاه را از ویژگی های دیگر سامانه “۱۵ خرداد” عنوان کرد و گفت: این سامانه در برد عملياتي بالا و ناحيه كشندگي گسترده (با اهدافي كه در محدوده ارتفاع ۱۵۰کیلومتر تا ۲۷کیلومتر و در برد ۷کیلومتر تا ۷۵کیلومتر قرار دارند) مي‌تواند درگير شود.

وزیر دفاع خاطرنشان ساخت: ما امروزه در حوزه ساخت فناوری ها، تجهیزات و سامانه های پدافند هوایی به سطحی از رشد، بالندگی و توسعه رسیده ایم که نیروهای مسلح ما در مقابل هرگونه تهدیدات هوایی و موشکی بدون نیاز به کمک سایر کشورها می توانند از حدود و ثغور ایران اسلامی حفاظت و حراست نمایند.

وزير دفاع در پايان با تبريك اين موفقيت بزرگ به محضر فرماندهي معظم كل قوا، ملت شريف ايران و نيروهاي مسلح از تلاش ها و مجاهدت هاي دانشمندان، متخصصان و مديران سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع كه در بخش هاي مختلف با توليدات ارزشمند خود قدرت بازدارندگي جمهوري اسلامي ايران را به اوج رسانده اند تشكر و قدرداني كرد.