معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش:

اجرای طرح ایران مهارت در تمام استان‌ها در سال تحصیلی جاری

به گزارش نویدتهران،معاون آموزش‌وپرورش وزارت آموزش‌وپرورش در نشست خبری که به مناسبت هفته مهارت برگزار شد با اشاره به اجرای طرح ایران مهارت در 8 استان گفت: طرح ایران مهارت در تمام استان‌ها در سال تحصیلی جاری اجرا می‌شود.
علی زرافشان در نشست خبری که با اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن تبریک هفته مهارت اظهار کرد: در سال تحصیلی جاری طرح ایران مهارت به‌صورت پایلوت در 8 استان اجرا شد و در سال آینده در همه استان‌ها با پوشش ده‌درصدی اجرا می‌شود.

وی اجرای طرح ایران مهارت را مساعدتی برای تقویت هدایت تحصیلی برشمرد و افزود: آموزش مهارت‌ها در قالب طرح ایران مهارت کمک می‌کند تا دانش آموزان توانایی‌های خود را بهتر بشناسند و در مسیر استعداد خود گام بردارند.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره‌های مهارتی باعث می‌شود تا انواع مهارت‌ها و استعدادها به جامعه شناسانده شود و فرهنگ‌سازی خوبی در جامعه انجام شود.

استقرار پایه دوازدهم

زرافشان در خصوص استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی جدید گفت: کمبود نیروی انسانی یکی از مسائلی است که امسال با آن مواجه هستیم و راهکارهایی ازجمله تأخیر در بازنشستگی نیروها، تأمین نیرو از طریق دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و خرید خدمات آموزشی برای حل این مشکل در نظر گرفته‌شده است و بر اساس برنامه ششم توسعه دولت موظف است به تعداد نیروی موردنیاز و ردیف استخدامی در اختیار آموزش‌وپرورش قرار دهد.

تجهیر هنرستان ها

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: در بحث تجهیز هنرستان‌ها در ماه‌های اخیر حدود 52 میلیارد تومان اعتبار از سوی آموزش‌وپرورش در کنار 9 میلیارد تومان از منابع سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس به استان‌ها ابلاغ شد.

وی افزود: بر اساس توافق با وزارت صنعت، معدن و تجارت دفاتر کاردانش در شهرک‌های صنعتی در استان‌های یزد و خراسان رضوی در سال تحصیلی جاری و در چند استان دیگر نیز در طول سال جدید تحصیلی ایجاد می‌شود و حضور و فعالیت هنرجویان در شهرک‌های صنعتی انگیزه آن‌ها برای اشتغال و تولید افزایش می‌دهد و استعدادها را شکوفا می‌کند.

طرح تعالی مدارس

زرافشان با اشاره به محتوای سند تحول خاطرنشان کرد: در طرح تعالی بیش از 27 هزار و 700 مدرسه در سال تحصیلی جاری تحت پوشش قرار گرفتند و پس از ارزیابی‌های صورت گرفته 379 مدرسه ممتاز شناخته‌شده و این مدارس در ادامه مورد ارزیابی‌های ملی قرار می‌گیرد و درنهایت برترین‌ها انتخاب می‌شوند.

وی اظهار کرد: بر اساس مصوبه اخیر سابقه تحصیلی در کنکور به میزان 30 درصد تأثیر دارد و تقسیم‌بندی مناطق کشور به سه منطقه 1،2،3 سعی شده عدالت در پذیرش دانشجو رعایت شود.

دلایل تاخیر در اعلام نتایج مدارس متوسطه سمپاد

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به تأخیر در اعلام نتایج مدارس متوسطه سمپاد تصریح کرد: با توجه به استقرار نظام جدید آموزشی و لزوم تغییر نرم‌افزارهای مربوطه اعلام نتایج با تأخیر صورت گرفت اما دانش آموزان پذیرفته‌شده می‌توانند از فردا جهت ثبت‌نام به مدارس مربوطه مراجعه کنند.