در دیدار امیرعبداللهیان با سفیر فرانسه در تهران تاکید شد؛

اجتناب از توسل به راهکارهای غیر سیاسی برای حل بحران سوریه

فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در تهران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.
امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با سفیر فرانسه با اشاره روند به رو به رشد روابط پارلمانی ایران و فرانسه گفت: همکاری پارلمانی میان دو کشور در سطوح مختلف در جریان بوده و امیدواریم بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی فرانسه در ماه آینده نیز، شاهد ادامه این روند و تقویت هر چه بیشتر همکاری های پارلمانی دو کشور در راستای تقویت روابط موجود فیمابین باشیم.

به گزارش نویدتهران،دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک انتخاب رییس جمهور جدید فرانسه گفت: امیدواریم رییس جمهور جدید فرانسه مبارزه جدی با تروریسم را به عنوان مهمترین چالش صلح و امنیت بین المللی از اولویت های عملی خود قرار دهد.

امیرعبدالهیان تمرکز بر راه حل سیاسی در سوریه را عاملی مهم در مبارزه با تروریسم دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع این بحران بر گفتگو و مذاکره سیاسی تاکید داشته است.

وی افزود: نشست آستانه شروع خوبی برای رسیدن به راه حل سیاسی در بحران سوریه است ولی ممکن است ابتکارات این نشست با اقدامات مخرب آمریکا و هم­پیمانانش با چالش های تخریبی روبرو شود.

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با تاکید بر اینکه سرنوشت سوریه باید به دست مردم این کشور تعیین شود و همه گروه­های سوری معتقد به راهکار سیاسی بخشی از راه حل باشند گفت: نباید از خارج سوریه راه حلی بر مردم تحمیل شود.

امیرعبداللهیان در پایان با ابراز نگرانی از تحرکات حکومت بحرین علیه شیخ عیسی قاسم گفت: شیخ عیسی قاسم از روحانیون متنفذ جهان اسلام است و فقط متعلق به بحرین نیست.

وی با بیان اینکه خواست مردم بحرین دموکراسی است گفت: نباید مبارزه دموکراتیک برای تحقق دموکراسی دستاویزی برای محکومیت­های ناعادلانه باشد.

امیر عبداللهیان همچنین در این دیدار تاثیرات نامناسب افراط گرایی و تحرکات تروریستی را بر صلح و امنیت بین المللی برشمرد.

فرانسوا سمنو سفیر فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات پارلمانی موجود و تاکید بر تلاش بیشتر به منظور توسعه همه جانبه همکاری ها و با اشاره به انتخاب رییس جمهور جدید این کشور گفت:امانوئل ماکرون رئیس جمهور جدید فرانسه سخنان زیادی در خصوص مبارزه با تروریسم و عزم جدی فرانسه برای از بین بردن داعش و سایر گروه های تروریستی فعال در منطقه داشته زیرا این مسئله به امنیت جهان پیوند خورده و تاثیرات منفی خود را بر فرانسه در سال های اخیر برجای گذاشته است.

وی افزود: ماکرون با اعلام اینکه هدفش در سوریه مبارزه با داعش و پایان دادن به بحران داخلی این کشور است، بر همکاری با شرکای منطقه ای مانند ایران، ترکیه و لبنان در حل بحران سوریه تاکید کرده است.

سفیر فرانسه با تاکید بر پایبندی دولت جدید فرانسه به توافق هسته­ ای ایران و 1+5 گفت: فرانسه همواره سیاست منطقی برقراری صلح و ثبات در منطقه را دنبال کرده است و برجام را نیز در این راستا ارزیابی کرده و به آن پایبند هستیم.

فرانسوا سنمو در خصوص تحولات منطقه ای و بین المللی دیدگاه کشورش را تبیین کرد و بر ضرورت اجتناب همه طرفها از توسل به راهکارهای غیر سیاسی تاکید کرد.