امیر حاتمی در حاشیه جلسه هیئت دولت:

اتهامات آمریکا در رابطه با نفتکش‌ها علیه ایران کاملاً کذب است

به گزارش نویدتهران،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت:اتهام آمریکا علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع نفتکش ها در دریای عمان بیان شده کاملاً کذب است.

امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این اتهامی که علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع نفتکش ها در دریای عمان بیان شده کاملاً کذب است و من با قاطعیت این موضوع را رد می‌کنم.

وی افزود: ایران کشوری مقتدر، قانون مدار و مسئول است و اگر بخواهد کاری را انجام دهد مسولیت آن را می پذیرد؛ این اتهامی ناجوانمردانه به نیروهای مسلح ایران است که نقش خطیری در تامین امنیت منطقه و آبراه‌های بین المللی انجام داده و این اتهام را در راستای ادامه تخریب های علیه ایران می‌دانیم.

حاتمی درباره منشا اطلاعات حادثه نفتکش های دریای عمان، گفت: اطلاعات ما اطلاعاتی است که دارندگان اطلاعات آنها را منتشر کرده اند، اما نکات بسیار مهمی در این اطلاعات منتشر شده وجود دارد.

وی ادامه داد: اماراتی ها اطلاعات بندر فجیره را در اختیار داشتند، ابتدا سعی کردند اصلاً آن را مطرح نکنند و بخشی از اطلاعات را خیلی مدیریت شده منتشر کردند.

وزیر دفاع با اشاره به مشکوک بودن رفتار اماراتی ها در انتشاراطلاعات مدیریت شده برای استفاده سیاسی گفت: نکته خیلی مهم در این خصوص این است که تغییری در راهبرد آمریکا و غرب در مورد آبراه های بین المللی ایجاد شده. آنها امنیت آبراه‌ها را همیشه به عنوان یک هدف بالا دنبال می‌کردند اما امروز این مضمون را از رئیس جمهور آمریکا می‌شنویم که می گوید امینت خلیج فارس به من چه ارتباطی دارد، این یعنی تغییر راهبرد اساسی اتفاق افتاده است و به نظر می آید از این موضوع هم به دنبال استفاده سیاسی هستند.

وی افزود: عمدتا کشورهایی در این آبراه‌ها هستند که در رقابت با آمریکا هستند و آنها از این موضوع برای تحت فشار قرار دادن کشورهایی ازجمله کشورهای چین، ژاپن، کره و اروپایی‌ها که نفت خود را از این آبراه‌ها منتقل می‌کنند استفاده می کنند

حاتمی گفت: فشارهای ناجوانمردانه که علیه مردم و جمهوری اسلامی ایران ایجاد می کنند می خواهند زمینه ایران هراسی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کنند. این تغییر در راهبرد به نظرم موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: نکته دیگر اینکه آمریکایی ها در ده سال گذشته دخالت مستقیم نظامی نداشتند و با استفاده از گروه های نیابتی مثل داعش در سوریه و عراق عمل می کردند.

وزیر دفاع گفت: این نوع کاری که در خلیج فارس، دریای عمان و بندر فجیره اتفاق می افتاد به لحاظ جنس و مدیریت بسیار شبیه به همین نوع رفتارها برای نا امن کردن آبراه ها در جهت منافع خودشان است.

وی تاکید کرد: امروز شرایط بسیار پیچیده ای است که باید همه آن را با دقت دنبال بکنند و ما قطعاً این اتهام را با قاطعیت رد می کنیم و نیروهای جمهوری اسلامی جز برای صلح کاری را انجام نمی دهد.

وی گفت: نیروهای مسلح و سایر نهاد های وابسته به جمهوری اسلامی مثل سازمان بنادر جز اولین واحد هایی بودند که برای امداد و نجات به دریای عمان و نفت کش اول رسیدند. آنها توانستند ۲۳ نفر را نجات دهند و از آنجا مراقبت کنند و با پهپاد و هواپیما در آن منطقه پرواز کردند و بلافاصله به سراغ نفت کش دوم رفتند و آنها گفتند که یک نفت کش دیگری قبل از نیروهای ایرانی رسیده و به آنها کمک کرده است. یعنی شناور آمریکایی قبل از شناور ایرانی به نفت کش دوم رسیده بوده است.

وی با اشاره به اینکه ایران همیشه نقش کمک کننده را داشته و خواهد داشت افزود: این اتهامات خیلی ناجوانمردانه است چرا که ما امنیت آبراه ها را امنیت خودمان می دانیم امنیت بسیاری از واردات و صادرات ما وابسته به امنیت این آبراه ها است.

حاتمی ادامه داد: با این حال دریا یک محیط بسیار وسیع است و با همه این مراقبت ها کسانی که بخواهند بحث های اینچنین را دنبال کنند کار خود را انجام می دهند.

وزیر دفاع در پایان با اشاره به فیلم های منتشر شده از کشتی هایی که به نفت کش ها نزدیک شده اند خاطرنشان کرد: فیلم منتشر شده نه تاریخ و نه مکانش قابل تشخیص و صحت نیست. وقتی که شناور های ما به آنجا رفتند مراحل امداد و نجات را انجام دادند و آنها می توانند این فیلم ها را به هر شکلی که بخواهند نشان دهند این نوع فیلم ها هیچ سندیتی ندارد.