ظریف در بدو ورود به فرودگاه وین:

اتحادیه اروپا در قبال ارائه بسته اقتصادی خواسته جدیدی ندارد

به گزارش نویدتهران،وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه اتحادیه اروپا در قبال ارائه بسته اقتصادی به ایران خواسته جدیدی ندارد، گفت: تنها خواسته اتحادیه اروپا از ایران این است که باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.

محمدجواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه وین برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با موضوع برجام در پاسخ به این پرسش که «روز جمعه بسته اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران ارائه خواهد شد، انتظارات شما از این بسته چه خواهد بود؟» افزود: آنچه که انتظار داریم این است که روز جمعه بسته ای را که ارائه می دهند تعهدات مجموعه کشورهای باقی مانده از ۱+۵ یعنی کشورهای چین و روسیه و سه کشور اتحادیه اروپایی و خود اتحادیه اروپا در واقع تعهداتی باشد که حقوق مردم ایران از برجام را؛ حال چه حقوق اقتصادی و چه سایر حقوقشان، چون برجام منحصرا حقوق اقتصادی برای جمهوری اسلامی ایجاد نکرده است بلکه در حوزه هسته ای و سیاسی اقداماتی را پیش بینی کرده است که باید توسط طرف های دیگر انجام می شده است.

وی تصریح کرد: خیلی از این اقدامات مخصوصا در حوزه اقتصادی اقداماتی بوده است که منوط به برداشته شدن تحریم های آمریکا و اکنون که این تحریم ها بازگشت پیدا کرده بر اثر اقدام غیرقانونی ایالات متحده، لازم است که سایر اعضای برجام به عنوان مسئولیت مشترکی که داشتند جبران بکنند.

ظریف ادامه داد: لذا آنچه که ما توقع داریم این است که حقوق مردم ایران دیده بشود البته ریز توقعات خودمان را به اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام اطلاع داده و حال روز جمعه باید ببینیم که تا چه میزان این انتظارات جمهوری اسلامی که انتظارات به حقی است را اینها مورد توجه قرار می دهند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «آیا قبل از شروع نشست اصلی، شما دیدارهای دوجانبه ای با دیگر همتایان خود در مورد جزئیات این بسته خواهید داشت؟» گفت: ما قبل از اجلاس هم ملاقات های دوجانبه داریم و هم اجلاس مدیران سیاسی و معاونین برای آماده سازی جلسه وزار را داریم. صبح جمعه ما با فدریکا موگرینی و احتمالا با وزاری خارجه چین و روسیه ملاقات خواهیم داشت و در ادامه هم جلسات کارشناسی و سپس در جلسه وزار شرکت خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا در قبال این بسته اقتصادی که به ایران ارائه می شود، قرار است اتحادیه اروپا خواسته هایی را مطرح کند؟» گفت: خیر، تنها خواسته ای که می شود از ایران مطرح کرد این است که باید به تعهداتی که ایران در برجام کرده پایبند باشد و خب آن خواسته ای است که آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول راستی آزمایی آن است و تاکنون بارها این موضوع را تایید کرده و ما هم اعلام کرده ایم که تا زمانیکه حقوق مردم ایران از برجام تامین شود ما هم به تعهدات خودمان پایبند هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا این نشست یک نشست یک روزه خواهد بود؟» افزود: نشست وزرا در واقع بیش از چند ساعت نخواهد بود اما این به این معنا نیست که این جلسه کلا یک روز طول خواهد کشید.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در طول مذاکرات برجام هم نشست هایی که همه وزرا در آن شرکت داشتند نشست های خیلی طولانی نبود؛ بلکه بیشتر جلسات دوجانبه و نشست های کارشناسی بود که بیشتر طول می کشید و بعد در سطح وزرا نشست ها، نشست های مختصرتری بود و این بار نیز به همین گونه است.

ظریف افزود: الان در طول دو ماه گذشته همکاران ما با طرف های مختلف خود چه اروپایی و چه چینی و روسی مذاکرات مستمری داشتند، همین روز پنجشنبه جلسات طولانی از صبح برقرار بوده و لذا جلسه روز جمعه فقط قسمتی از یک روند و نه تمام روند است.