بیشتر بدانیم؛

آیا فضای سایبر همان اینترنت است؟

به گزارش نویدتهران،اینترنت فقط جزئی از فضای سایبر است. با ظهور فناوری‌های الکترونیکی به عرصه ارتباطات و تولید مفهوم سایبر، ابزار‌های مکمل و کاربردی زیادی یکی پس از دیگری به این مجموعه اضافه شده و انقلابی در زمینه تبادل اطلاعات به وجود آمده که در بین اینترنت به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد به نوعی دروازه فضای سایبر محسوب می‌شود و سازمان، شرکت یا مرکز مشخصی بر روی کره زمین نیست که دارای نشانی بوده و کارمندانی در آن مشغول به کار باشند.
اینترنت مجموعه‌ای از ملیون‌ها رایانه و سرور است که توانایی ذخیره و به اشتراک‌گزاری اطلاعات را دارند و در هر کجای کره زمین ممکن است قرار گرفته باشند.
هر بار که ما به اینترنت متصل می‌شویم یکی از رایانه‌های این شبکه گسترده خواهیم بود که تحت مقررات خاص و با یک شماره منحصر به فرد و اختصاصی به اطلاعات سایر رایانه‌هایدسترسی دارد.
اما برای مشاهده اطلاعات مورد نظر خود باید نشانی یا شماره اختصاصی رایانه‌ای که اطلاعات بر روی آن دخیره شده است را بدانیم. این نشانی معمولا به صورت حروف مانند: www.google.com و یا عدد چهار بخشی به نام آی پی است مانند: 213.219.156.223
اینترنت نیز به دلیل وجود تاسسیات و زیر ساخت‌های الکترونیکی و ارتباطی و فضای سایبر است که توانسته میلیون‌ها رایانه را به یکدیگر متصل نموده و شبکه بزرگی را بوجود بیاورد. بنابراین اینترنت هم مانند بسیاری از امکانات دیگر، به عنوان یک ابزار کاربردی و فقط جزئی از فضای سایبر است که بیشترین کاربرد آن ارائه خدمات و جستجو و یا انتشار و تبادل اطلاعات است.
در کل به زبان ساده آموختیم که شرط ورود به اینترنت تبدیل شدن به یک عدد، کد، ای‌پی (ip) یا شماره شناسایی است. مانند مثال های زیر:
تماس تلفنی با خط ثابت
تماس تلفنی با تلفن همراه
ارتباط بلوتوثی
استفاده از شبکه وایمکس و …
ورود به هریک از موارد فوق بدون شماره شناسایی غیر ممکن است. این ویژگی فضای سایبر است و فقط و فقط ما را با یک شماره شناسایی شناخته و اجازه ورود می‌دهد. فناوری هوشمند در محدوده هر یک از موارد فوق باعث شده است که هیچ یک از دو شماره شناسایی شبیه یکدیگر نباشد اگرچه تعداد افرادی که وارد فضای سایبر می‌شوند میلیون ها و ملیاردها کاربر باشند.
به طور مثال زمانی که ما از یک عابر بانک یا دستگاه کارت خوان فروشگاه استفاده می‌کنیم تا از خدمات بانکی بهره‌مند شویم، به چندین شماره شناسایی نیاز است تا هویت ما برای بانک عامل ثابت شود که آیا ما همان فردی هستیم که صاحب حساب است؟ بنابراین ارائه اطلاعات فوق به شبکه بانکی به معنی ارائه هویت است.

تهیه و تنظیم: مسعود سلطانیان