سیدحسن نصرالله:

آمریکا در راس تروریست‌هاست

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان تاکید کرد اگر رژیم صهیونیستی بار دیگر به لبنان حمله کند جبهه مقاومت برای پاسخدهی هیچ خط قرمزی نخواهد داشت.
سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش مقاومت حزب الله لبنان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به تبین دیدگاه‌های حزب‌الله درباره مسائل مختلف منطقه و جهان پرداخت.

به گزارش نوید تهران،اهم موضوعات و محورهای مطرح شده در این گفتگوی تعاملی به شرح زیر است:

با توجه به مسائل سوریه و یمن، ارزیابی شما از اوضاع منطقه چیست؟
سید حسن نصرالله: اوضاع در منطقه به سمت تنش پیش می‌رود. بیش از 17 میلیون یمنی در محاصره هستند. اسرائیل و آمریکا در این جنگ حضور دارند. البته این حضور، علنی نیست. اسرائیل تهدیداتش علیه جنبش‌های مقاومت و ایران را ادامه می‌دهد. در بحرین علی رغم تمامی سرکوب‌ها انتفاضه‌های مردمی در این کشور ششمین سال خود را سپری کرد. با این حال، حزب الله مسئولیت‌هایش در لبنان و سوریه را به خوبی می شناسد و به آنها عمل می‌کند.

– نقش حزب الله در معادلات سیاسی منطقه چگونه است؟
حزب الله در منطقه نقش بزرگی در مقابله با نقشه‌های اسرائیل دارد. امسال آنها حزب الله را دشمن اول خود خواندند. پیش‌تر آنها ما را تهدید مهم در کنار ایران می‌دانستند. حزب الله در مرکز معادلات منطقه‌ای است. ما خود را شریک پیروزی‌های اخیر منطقه می‌دانیم. فعالیت سیاسی و نظامی ما مبتنی بر شرایط موجود است. ما در برابر دشمن صهیونیستی آمادگی همیشگی داریم. در این میان فعالیت‌های سیاسی نقش پررنگی دارند. ما همواره فعالیت و پویایی خود را حفظ می‌کنیم.

-آمریکا حزب الله را تروریستی می‌داند، نظر شما چیست؟
دولت آمریکا در راس تروریست‌ها قرار دارد. اسرائیل تروریست‌ترین رژیم جهان است. دیدگاه آنها مهم نیست، مهم دیدگاه مردم منطقه است. کسی ما را به سوریه دعوت نکرده است. درست است که دو کشور لبنان و سوریه مجزا هستند، اما در مسائل امنیتی در واقع یک کشور محسوب می‌شوند. تروریست‌ها به هیچ قانونی پایبند نیستند. در ابتدا نیز ما می‌دانستیم که هدف مخالفان، اصلاحات در سوریه نبود بلکه نابودی مقاومت در کشوری بود که هنوز هم پایبند مقاومت است. طرح براندازی اسد طرحی اسرائیلی- سعودی بود. جنگ در سوریه جنگ با آمریکا و غرب و کشورهای عربی است که از تروریست‌های تکفیری حمایت کردند. سرنوشت ما با سرنوشت برادرانمان در سوریه گره خورده است. ما با توافق و همکاری دولت سوریه به تدریج وارد این موضوع شدیم. به خواست خدا و پایداری ملت سوریه و همپیمانان سوریه به ویژه ایران و روسیه، حزب الله در سوریه موفق شد. غربی ها پیشتر القاعده را درست کرده بودند و حالا داعش را درست کرده ‌اند که البته همینک کنترل آن از دست آنها در رفته است.

-آینده سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر، طرح براندازی دولت سوریه و انحلال ارتش این کشور با شکست مواجه شده است. بخش‌هایی از این کشور در دست داعش هستند اما آن مناطق بیابانی است. دیدگاه‌‌های مردم نیز تغییر کرده است. شرایط به مراتب نسبت به گذشته بهتر شده است. واقعیت این است که برای دستیابی به صلح پایدار نیاز به ورود کشورهایی چون ترکیه که حامی تروریست‌ها بودند، است. ما در پی التیام زخم سوریه هستیم. کشورهایی که از محور مقاومت می‌ترسند، نگرانی آنها بی دلیل است مگر اینکه حامی اسرائیل باشند. مقاومت هرگز کسی را هدف نگرفته است. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، عربستان با ایران عداوت کرد. این رژیم با شاه سابق ایران دوستی نزدیکی داشت. ما همواره آنها را به گفتگو فرا می‌خوانیم. سال‌ها ایران به عنوان محور اصلی مقاومت با کشورهای منطقه مذاکره می کند ولی عربستان به دلیل آنکه کشور ضعیفی و منطق آن ضعیف است از این کار سرباز می‌زند. آنها هیچ منطقی در نگرانی‌هایشان ندارند. همواره بشار اسد از آمادگی خود برای مذاکره حرف زده است اما آنها همیشه از این کار سرباز می‌زنند.

– نگران معامله سیاسی روسیه با آمریکا در سوریه نیستید؟
نمی‌توانیم از نگرانی‌هایمان بگوییم. در حال حاضر موضع روسیه در سوریه مناسب بوده است. علی رغم فشارها علیه این کشور، بارها در سازمان ملل از حق وتو برای سوریه استفاده کرده است. در حال حاضر نگران ارتباط میان مقامات روسیه و آمریکا نیستیم تا زمانی که ایران و سوریه در جریان هستند مشکلی به وجود نخواهد آمد. در واقع برخی در منطقه روسیه را در محور مقاومت می‌دانستند. اما روسیه خود را جدا می‌داند. مثلا موضع روسیه در تجاوز عربستان به یمن موضع مخالف با ما است. ما در جنگ با اسرائیل تنها هستیم اما در جنگ سوریه به دلیل نزدیکی دو دیدگاه با هم همراه هستیم و در این رابطه یک تلاقی منافع بین دو طرف وجود دارد.

-اقدامات داعش در منطقه در حال تامین مطامع صهیونیست‌ها است، نظر شما چیست؟
در این خصوص باید دقیق باشیم، ترامپ در کارزار انتخاباتی همیشه اوباما و کلینتون را متهم به ساخت داعش می‌کرد. از نظر ما، داعش ساخته دست آمریکا برای نابودی مقاومت است. اردوغان هم به دلیل مشکل پیدا کردن با داعش، چندین بار داعش را ساخته دست آمریکا خوانده است. تمامی اطلاعات نشان می‌دهد داعش را عربستان و آمریکا به وجود آورده‌‌اند. عربستان حمایت مالی این گروه را برعهده دارد. داعش را اسرائیل به وجود نیاورد، بلکه ارباب آن آمریکا به وسیله عربستان به وجود آورد. معالجه مجروحان داعشی در بیمارستان‌های اسرائیل انجام می‌شود و گاهی آنها به صورت آشکار از تروریست‌ها حمایت هوایی می‌کنند. معارضان مسلح هم به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده و از آمادگی خود برای واگذاری رسمی بلندی های اشغالی جولان به اسرائیل خبر داده‌اند.

– نظر شما درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه چیست؟
ادعای ایجاد منطقه امن در سوریه برای حمایت از غیرنظامیان، دروغ است بلکه این ایده برای حمایت از اردوگاه‌های تروریست‌ها است. تردیدی وجود ندارد که ورود نیروهای زمینی آمریکا به سوریه مسائل را پیچیده می‌کند. ترامپ پس از ادعاهای مطرح شده برای مبارزه با داعش، می‌کوشد اقدامی عملی برای این ادعا نشان دهد. آنها نیروهای خود را به سوریه می آورند که بگویند ما با این گروه در حال جنگیم. آنها می خواهند مانند فیلم‌های هالیوودی در پیروزی بر گروه تروریستی داعش شریک شوند. اسرائیل همیشه محور مقاومت را تهدیدی برای خود خوانده است درحالی که اسرائیل تهدیدی برای کل منطقه و تمامی کشورها است. ما برابر این تهدید ایستاده‌ایم. ما شجاعانه دربرابر اسرائیل ایستاده و به آن افتخار می‌کنیم. اسرائیل همچنان سرزمین فلسطین را اشغال کرده است. اصل وجود این رژیم، موجودیتی تروریستی است. آنها براساس غصب سرزمین دیگران وارد کار شدند.

– نظرشما درباره تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی علیه لبنان چیست؟
لبنان از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی در سال 1948 همیشه از جانب این رژیم تهدید شده است. دیگر تنها مردم ما از جنگ نمی‌ترسند، بلکه صهیونیست‌ها نیز از حزب‌الله و لبنان می‌ترسد. ما در وضعیت اطمینان بخش قرار داریم. اگر آنها تصمیم به جنگ بگیرند چیزی فراتر از جنگ 33 روزه در انتظار آنها خواهد بود. ما همواره آماده ایم و از اسرائیل نمی ترسیم. ما آنها را به وحشت انداخته‌ایم. ما برای هر تهدیدی که لبنان با آن مواجه شود آماده‌ایم. ما در جنگ سابق به خطوط قرمز پایبند بودیم مثلا مخازن آمونیاک را می‌توانستیم هدف قرار دهیم اما این کار را نکردیم. اگر آنها دوباره کشتار بزرگ علیه لبنان را آغاز کنند، نه تنها مخازن آمونیاک در حیفا بلکه نیروگاه اتمی دیمونا را هدف قرار می‌دهیم. ما شجاعت نابودی دیمونا را داریم. آنها می‌دانند که در صورت تجاوز؛ توانایی انجام آنچه را وعده می دهیم داریم.

– درباره رئیس جمهور جدید آمریکا و تهدید ایران از سوی او چه نظری دارید؟
ترامپ شخصیت روشنی نداشته است. شخصیت او نامتعادل است و می‌تواند هر کاری انجام دهد. شاید تنها بلندگویی است که فریاد می‌زند و شاید کارهای زیادی انجام دهد. ما در مقابل دولت متشنجی قرار داریم. با این دولت متشنج، شاهد تنش داخلی در آمریکا و در کل جهان خواهیم بود. معتقدم تصمیم نظامی علیه ایران تنها یک تهدید برای گرفتن امتیاز است زیرا آنها می‌دانند ایران تنها نیست.

– برگزاری کنفرانس فلسطین در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برگزاری کنفرانس فلسطین در ایران مهم است. فلسطین در سطح جهان رها شده است. اسرائیل در حال یهودی سازی قدس و تخریب و قتل‌عام فلسطینی هاست و جهان سکوت کرده است. حتی کشورهایی چون عربستان حاضرند علیه ایران با اسرائیل متحد شوند. در این شرایط، ایران برای فلسطینی ها کنفرانس تشکیل داده است که نشان دهنده این است که فلسطینی ها رها نشده اند.

-مقام معظم رهبري فرمودند که در آينده اي نه چندان دور ساختارهاي سياسي و نظامي رژيم صهيونيستي از هم خواهد پاشيد و اين رژيم سقوط خواهد کرد. شما حرفي مشابه اين را زده ايد. استدلال شما براي اين اظهارات چيست؟
اولاً اين رژيم، رژيمي اشغالگر است. اين موضوع مختص اسرائيلي ها نيست، سنت تاريخ و تجربه جوامع بشري نشان مي دهد که هيچ نيروي اشغالگري نمي تواند تا ابد دوام بياورد. مدت بقاي آن به اراده ملت هايي بستگي دارد که تحت اشغال زندگي مي کنند. اگر ملت هاي منطقه با اين اشغالگري مخالف باشند اين اشغالگري پايان خواهد يافت. معتقدم آخرین حربه آمریکا و اسراییل در منطقه فرقه مذهبی است. این طرح خوشبختانه شکست خورده است. تکفیری‌ها شکست خواهند خورد. آگاهی در آینده افزایش خواهد یافت و تکفیری‌ها در منطقه شکست خواهند خورد. جنگ مذهبی فروکش کرده است و انشاالله پایان خواهد یافت. اسراییل پیش از پیش ضعیف خواهد شد. اتفاقاتی که در شش سال گذشته در منطقه رخ داد شکست خورد که معجزه الهی بود. من به آینده خوشبین هستم.

– شما همان طور که در مصاحبه قبل هم اعلام کرديد و بارها هم اعلام کرده ايد، به رهبر انقلاب اسلامي ايران، حضرت آيت الله خامنه اي، علاقه ويژه اي داريد، اين علاقه بيشتر سياسي، اعتقادي يا عاطفي است؟
در درجه نخست، ارادت من به مقام معظم رهبری سیاسی، قلبی و عاطفی است. بسیاری از ما اعتقاد ویژه‌ای به ایشان داریم. این اعتقاد ناشی از تعریف دوستان نیست بلکه نتیجه تماس مستقیم است. ما از زمانی که ایشان رییس جمهور بودند با ایشان در تماس بودیم. ما از ایشان اوصاف ایمانی، رهبری و شخصیتی دیدیم که جذب ایشان شدیم. ما با تجربه اي که داريم و از طريق اتفاقات و حوادث و آنچه از او مي شنويم و در حوادث مختلف مي بينيم، به اين موضوع اعتقاد داريم که او رهبري است که از طرف خداوند تاييد و کمک مي‌شود.