سرلشکر رحیم صفوی در همایش ملی ایران و همسایگان؛

آغاز دوران جدید در سیاست خارجی ایران

به گزارش نویدتهران،دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: ایران در همسایگی با ۱۵ کشور با سیاست منطقه‌ای غرب و با نگاه به شرق، توسعه روابط همه جانبه با چین و روسیه را مورد توجه قرار داده است.

سرلشکر سید رحیم صفوی در همایش ملی ایران و همسایگان با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) افزود: این همایش علمی و کاربردی با همکاری پنج دانشگاه معتبر علمی کشور برگزار می‌شود، امیدواریم به برکت ولادت حضرت زهرا (س) این همایش علمی کاربردی که ترکیبی از اساتید و دانشجویان در حوزه‌های نظری است، بتواند به عبور از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت مطلوب برای ملت و کشور عزیزمان ایران موثر باشد.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به راهبرد سیاست منطقه‌ای و قاره‌ای ایران گفت: واقعیت این است که دوران جدیدی در حیات سیاست خارجی ایران آغاز شده است و ایران در همسایگی با ۱۵ کشور و با سیاست منطقه‌ای غرب و با نگاه بر شرق، توسعه روابط همه جانبه با چین و روسیه را مورد توجه قرار داده است.
وی افزود: این سیاست جدید دشمنان متکبر غربی و برخی از رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد داخلی کشور را متحیر و شاید غافلگیر کرده است و از سوی دیگر موجب انفعال آن‌ها شده است.
سرلشکر سید رحیم صفوی با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب و جشن ۴۳ سالگی آن در سال ۱۴۰۰ افزود: در آستانه بیست و دوم بهمن ۱۴۰۰، ملت عزیز ایران و انقلاب کبیر اسلامی به یک ضرورت منطقه‌ای غیر قابل انکار تبدیل شده است و این مفهوم سیاسی توسط بسیاری از تحلیلگران روابط بین الملل و سیاستمداران رسانه‌ها در سراسر جهان تکرار می‌شود.
وی گفت: مفهوم نظری و عملی سیاست همسایگی آن است که ایران می‌خواهد در نظم سند ملی و راهبردی آمایش سرزمینی ۱۴۲۴ هجری شمسی برای هر یک از این کشور‌های همسایه توسعه روابط همه جانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و گردشگری و محیط زیست را با ظرفیت ۲۰ ساله طرح ریزی، برنامه ریزی و اجرا کند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در مورد اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران تصریح کرد: رسیدن به سهم مشترک سیاسی و منافع مشترک، با هدف رسیدن به صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه ملت‌ها در مقابل انواع تهدیدات از اهداف اساسی سیاست همسایگی نظام جمهوری اسلامی ایران است.
سرلشکر رحیم صفوی تصریح کرد: در این زمینه می‌توان به سند راهبردی جذب و تبادل چند میلیون گردشگر از جمعیت ۶۰۰ میلیون نفری همسایگان به ایران و بالعکس به طور مثال یاد کرد.
وی افزود: همچنین صادرات غیر نفتی ایران به بازار چند صد میلیارد دلاری این کشور‌ها که چند روز پیش اعلام شد که صادرات غیر نفتی به ۴۵ میلیارد دلار رسیده که از دیگر مثال‌ها در این زمینه است.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا همچنین گفت: تنظیم سند همکاری امنیت دفاعی یا قرار عدم تخاصم ۲۰ ساله با هر یک از این همسایگان یا چند کشور که مکمل هم هستند، می‌تواند شروعی برای رسیدن به امنیت پایدار دسته جمعی و طولانی مدت برای تمام این کشور‌ها باشد.
سرلشکر رحیم صفوی تصریح کرد: توسعه روابط بانکی و کم کردن تعرفه‌های گمرکی میان همسایگان یکی دیگر از سیاست‌های همسایگی جمهوری اسلامی ایران است.