معاون عملیات نیروی دریایی خبر داد:

آزمایش تجهیزات و سلاح های جدید در تمرین دریایی امنیت و اقتدار پایدار 96

به گزارش نویدتهران،معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش از آغاز تمرین دریایی امنیت و اقتدار پایدار 96 در پهنه دریای خزر خبر داد.
دریادار دوم محمود موسوی در نشست خبری تمرین دریایی امنیت و اقتدار پایدار 96 در ستاد ناوگان شمال اظهار کرد: تمرین دریایی امنیت و اقتدار پایدار 96 از سلسله تمرینات و رزمایش های سالیانه نیروی دریایی ارتش در پهنه دریای خزر است .
وی با اشاره به برگزاری این تمرین با بهره گیری از استعداد موجود در منطقه و ناوگان شمال افزود: در این تمرین دریایی از یکان های شناور سطحی، پروازی، سامانه های موشکی ساحل به دریا، تیم های غواصی، بهداشت و درمان ، سامانه های اطلاعاتی و شنودی ، تیمهای تکاور و عملیات جنگ های دریایی و همچنین مشارکت گسترده مراکز آموزشی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ناوگان شمال استفاده می شود.
امیر دریادار دوم موسوی با اشاره به کسب تمرین آموخته های تئوری نیروهای جوان به صورت عملی در پهنه دریا و کسب تجربه در کنار کارکنان با تجربه و قدیمی تصریح کرد: اعلام آمادگی و نمایش اقتدار و توانمندی نیروی دریایی در تامین و برقرای امنیت حوزه آبی در خزر ، تمرین برخی از طرح های عملیاتی مصوب در سطح ناوگان شمال، تجزیه و تحلیل و ارزیابی و مشخص کردن نقاط ضعف و قوت، کمبود ها و کاستی های احتمالی و همچنین تعیین نقاط قوت، قابلیت ها و توانمندی های نیروی های شرکت کننده در سازمان رزم از اهداف این تمرین است .
وی با تاکید براینکه تامین امنیت یکی از اهداف همیشگی و عملی جمهوری اسلامی در پهنه آب های آزاد در شمال و جنوب است اضافه کرد: کارکنان نیروی دریایی راهبردی ارتش دراین راستا تلاش و فعالیت های گسترده ای را به صورت عملی و با حضور فعال برای تامین امنیت آبراه های تجاری در جهت انجام حمل و نقل دریایی انجام می دهند.
وی ایجاد و تامین امنیت بدون داشتن اقتدار را امری غیر ممکن دانست و تاکید کرد: تامین امنیت در کنار داشتن اقتدار و توانمندی دفاعی و قدرت بازدارندگی، دو هدف اصلی برگزاری چنین تمرین هایی است .
معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش با اشاره به وجود ارتباطات و تعاملات و همچنین روابط عمیق دوستانه در بین کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: در حال حاضر امنیت مطلوبی در این آبراه و محدوده حاکم است و با برقراری تعامل گسترده تر برای اقتدار هرچه بیشتر در راستای تامین امنیت توسط کشورهای حاشیه خزر با بهره گیری از امکانات و توانمندی های موجود در این کشور ها دیگر نیازی به حضور سایر کشورها در این پهنه نیست .
امیر دریادار دوم موسوی با بیان اینکه نیروی دریایی در برقراری ارتباطات و توسعه تعاملات دیپلماتیک بین المللی همواره پیشگام بوده افزود: این نیرو با اعزام ناوگروه های متعدد به کشورهای دوست و همسایه در آب های شمال و جنوب همواره نشان داده است که به دنبال توسعه روابط دیپلماتیک بوده و آمادگی خود را نسبت به پذیرش ناوگروه های سایر کشورها و اجرای تمرینات رزمی مشترک با این کشورها اعلام کرده است .
وی با اشاره به مشارکت تعدادی از یکان های نیروی هوایی ارتش و سامانه های مرتبط با قرارگاه پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران در تامین و پشتیبانی از یکان های شرکت کننده در رزمایش دریایی امنیت و اقتدار پایدار 96 تصریح کرد: در این تمرین دریایی علاوه بر تمرین های مرتبط با یکان های شناور سطحی، تمرین های مشترک با یکان های پروازی و شناور، یکان عملیات ویژه و تیم های غواصی برنامه ریزی شده است .
امیر دریادار موسوی با اشاره به برگزاری این تمرین دریایی به مدت پنج روز از تاریخ 11 تیرماه خاطر نشان کرد: براساس برنامه ریزی های به عمل آمده برای برگزاری این تمرین برخی از تسلیحات، سامانه ها و تجهیزات جدیدی که بدست توانمند کارکنان مراکز صنعتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با بهره گیری از فرصت ها و ظرفیت های تحقیقاتی و پژو هشی و همچنین مراکز علمی و دانشگاهی به محصول تبدیل شده و در اختیار نیروی دریایی قرار گرفته عملا در صحنه واقعی ارزیابی و آزمایش شود و برای ارتقای کیفیت تولید و ارائه محصولات بهتر در اختیار مراکز صنعتی و پژوهشی قرار گیرد .